"Najpre da konstatujemo da ste živi, to je dobra vest", kaže voditeljka, a ovako uzvraća Trivan
Trivan je rekao da je istina negde između - da se pojavljivao ali da je mogao i malo više
Ministar za zaštitu životne sredine Goran Trivan gostovao je u jutarnjem programu, a voditeljka istog upitala ga je da li je živ, podsećajući da je to pitanje nedavno postavio predsednik Srbije Aleksandar Vučić premijerki Ani Brnabić, a povodom reagovanja javnosti na prekomerenu zagađenost vazuha koja poslednjih dana pogađa gradove širom Srbije.
- Podaci govore da smo u Beogradu od 2010. do danas u istom kvalitetu vazduha. Evo podataka za 2018. u poređenju sa 2011. Recimo u 2011. broj dana sa prekoračenjima je 133 a u 2018. 59 dana - rekao je Trivan dodajući da se poslednjih godina mnogo radilo pre svega u ulaganje u motore GSP autobuse, u priključivanje na daljinsko grejanje, u odsumporavanje, prelazak eletrana na gas... Kao glavni problem naveo je novac kog nema dovoljno i logistiku jer tema životne sredine ni kod nas ni u regionu i dalje nije tema broj 1.
- Jeste li se i vi to zapitali i koliko puta gledajući kako izgleda vazduh u Srbiji jer je veoma dobro mogao da se vidi, rekla je voditeljka i nastavila: Najpre da konstatujemo da ste živi, to je dobra vest!
- Kako za koga, za mene je dobra! Tu izjavu koju svi citiraju i zloupotrebljavaju nisu svi shvatili na pravi način. Vučić i ja se znamo 25-30 godina i znamo kakav je čiji vokabular u ovoj ili onoj situaciji a to je retoričko pitanje i ne odnosi se ni na šta ružno. Hoću da demistifikujem temu i neću da pravimo slučaj od nečega što nije slučaj - rekao je on.
Na konstataciju da je utisak da ga nije bilo, on je odgovorio: Loš vam je utisak i da je poslednjih dana imao čak 260 objava, ali da fizički ne može on uvek da bude prisutan na svakom mestu jer je imao i druge unapred zakazane obaveze.
On je rekao da je istina negde između - da se pojavljivao ali da je mogao i malo više.
Trivan je kao glavne zagađivače naveo termoelektrane, elektro-energetske kapacitete i da je tako svuda, a ne samo kod nas. Dodao je i da nemamo toliki problem sa PM česticama koliko sa sumporom pa se zato stoga primenjuje odsumporavanje. Pomenuo je zatim beogradske toplane za koje je rekao i da su mnogo uznapredovale koristeći gasne kapacitete a ne mazut.
Tri najveća emitera PM čestica
Najveći emiteri PM čestica su porodične kuće i njihova ložišta i indivudalne kotlarnice - vrtići, škole, zdravstvene ustanove koje nisu priključene na centralno grejanje i saobraćaj.
On je rekao da je u 260 objava iz njegovog ministarstva bila i preporuka da lokalne samouprave primene mere za poboljšanje kvaliteta vazduha uključujući i ograničenje recimo saobraćaja sa euro 3 motorima.
(Telegraf.rs/TV Prva)