Šta se zaista desilo u vrtiću u Trsteniku? Trovanje pokosilo njih 60, a ovo je moguć uzrok infekcije
Šestoro dece lečilo se i u bolnici
Sva deca, ali i odrasli koji su se otrovali najverovatnije u trsteničkom vrtiću "Biseri" dobro se osećaju, više niko nije u bolnici i nijedan novi pacijent se nije javio lekarima sa simptomima trovanja.
Kako nam je kazao Dr Bojan Pecić, načelnik službe za zdravstvenu zaštitu dece i omladine Doma zdravlja Trstenik, u danu kada se infekcija pojavila lekarsku pomoć je zatražilo ukupno šezdesetak pacijenata.
- Oni su se veoma brzo oporavili, a juče su pušteni kućama svi oni koji su bili na bolničkom lečenju. Sve je trajalo 24 sata, što ukazuje na intoksikaciju bakterijom stafilokokom, koja je u neku hranu izlučila svoj toksin. To je bolest koja traje 24 sata i sledi brz oporavak - objašnjava dr Pecić.
Ipak, stafilokoka je samo pretpostavka, a detaljna analiza radi se u Zavodu za javno zdravlje u Kruševcu i tačan uzrok zaraze biće potvrđen tek početkom naredne nedelje.
Infekcija je buknula u utorak, a šestoro dece lečilo se i u bolnici.
Kako nam je kazala direktorka vrtića Marina Petrović, zaraženo je 34 dece, ali ona napominje i da mnogi koji su u Trsteniku dobili ovo trovanje nemaju nikakve veze sa vrtićem.
- Biće tu svašta novo, u gradu su i odrasli bolesni. U dom zdravlja je došlo 36 dece do 6 godina starosti, a od toga dvoje nisu iz vrtića. Dvanaestoro dece je otišlo u Kruševac na opservaciju, a šestoro je bilo zadržano na odeljenju i oni su pušteni. Što se tiče vanrednog sanitarnog pregleda, svi rezultati su negativni, nema streptokoke, stafilokoke ni salmonele, a brisevi ruku stižu u ponedeljak - objašnjava Petrovićeva.
Špagete u Beogradu otrovale 150 dece
Pre dve godine ova vrsta trovanja dogodila se i u beogradskim školama. Tada se otrovalo skoro 150 dece koji su jeli sos bolonjeze.
Tada je, čak, priveden i direktor firme koja je školama isporučivala hranu zbog postojanja osnova sumnje da je izvršio krivično delo proizvodnja i stavljanje u promet škodljivih namirnica.
Ni kuvanje hrane ne otklanja toksine
Inače, ova bakterija tokom umnožavanja u hrani izlučuje više vrsta toksina i nemoguće ih je uništiti kuvanjem. Siomptomi se javljaju naglo, a mogu biti dramatični, iako ih ne prati visoka temperatura, već dijareja, malaksalost, bledilo lica, hladan znoj... Javljaju se bolni grčevi u listovima, noge i ruke postaju plavičaste, a moguća je i tahikardija. Zbog tako burnog početka infekcije, hipotenzije i šoka koji je prati, pacijentima je često potrebna i hitna pomoć.
U periodu od 24 do 38 sati, koiko traje infekcija, pacijetn može da izgubi od 3 do 8 kilograma. Srećom, izlečenje je brzo i potpuno, ali tokom trajanja bolesti mogući su i smrtni ishodi.
Sve može da liči na trovanje hranom salmonelama, trovanje pečurkama i teškim metalima, pa čak i infarkt.
U lečenju je najvažnije konzumiranje tečnosti i dijeta.
(M.B.)