Hiljade vrana u Jagodini, neki se plaše - šta rade tamo? Ovo je objašnjenje i pozitivan faktor
Ove ptice po svojoj prirodi nisu agresivna vrsta, niti u ovom periodu mogu da naštete bilo kojoj poljoprivrednoj kulturi
U potrazi za hranom pojedine severne ptice polako pristižu u naše krajeve da prezime, a među njima su i vrane, vrste gačac, koje su nedavno u velikom jatu od nekoliko hiljada ptica došle u dolinu Velike Morave kod Jagodine i kod nekih građana izazvale nelagodu i strah.
Predstavnik Društva za proučavanje i zaštitu ptica Slobodan Knežević kaže da građane njihova pojava ne treba da zabrinjava, jer, objašnjava, gačci po svojoj prirodi nisu agresivna vrsta, niti u ovom periodu mogu da naštete bilo kojoj poljoprivrednoj kulturi.
- Ta vrsta vrana živi u većim kolonijama, i u ovom periodu godine dešava se da populacija iz severne Evrope pronalazi hranu u našoj zemlji i pridružuje se domaćim jatima. Zbog toga ta jata mogu nekada brojati i više hiljada jedinki - rekao je Knežević.
Naime, tako veliki broj gačaca mogao bi da ima pozitivnu ulogu u zaštiti životne sredine, kaže Knežević, jer su, objašnjava, gačci svaštojedi i besplatno za nas "recikliraju" veliku količinu organskog otpada koji završi u prirodi.
- Možda nemamo razvijenu industriju za recikliranje otpada, ali imamo sreću da ta vrsta ptice i dalje u značajnim brojkama dolazi u naše krajeve i uspeva da reciklira naš organski otpad, kako ne bi ostao glodarima, kao što su pacovi, koji su često prenosioci opasnih bolesti po ljude - navodi Knežević.
Prezimiće i druge vrste
Osim vrana, kaže on, u Srbiji će ove godine prezimiti i druge ptice, kao što su severne zebe, obične zebe, češljugari, zelentarke, zimovke, odnosno sve one vrste koje se u nastupajućem hladnom periodu spuštaju u niže predele kako bi pronašle hranu.
- Mnogi možda ne znaju, ali brojnim vrstama ptica je hrana osnovni motiv zašto se uopšte sele, ne toliko zima, pa da ne mogu da izdrže hladnoću - objasnio je Knežević.
(Telegraf.rs / Tanjug)