Smanjen broj zaraženih virusom Zapadnog Nila: Ove godine svega 23 obolelih, jedna osoba preminula

Za 6 godina je od ove zaraze umrlo 100 ljudi

Groznica Zapadnog Nila, opasan virus koji kod čoveka može da izazove upalu mozga i smrt i od kojeg je do sada u Srbiji obolelo preko 1.000, a preminulo skoro 100 ljudi, napokon nestaje iz Srbije.

Prema poslednjim podacima Evropske agencije za kontrolu i prevenciju bolesti, ovaj virus iz grupe zoonoza koji se prenosi ubodom zaraženog komarca i dalje bukti u Evropi, dok je broj obolelih u Srbiji u konstantnom naglom padu.

Prema podacima ove Agencije, najviše zaraženih ove godine bilo je u Grčkoj - 218, i u Rumuniji - 62, a slede Italija i Mađarska. U Srbiji su ove godine prijavljena ukupno 23 slučaja obolevanja, sa jednim smrtnim ishodom, dok je za prethodnih šest godina, koliko je groznica Zapadnog Nila prisutna kod nas, umrlo čak 97 ljudi!

Epidemiolog Darija Kisić Tepavčević iz Instituta "Batut" kaže za Kurir kako je ovo prva godina da u Srbiji nismo imali epidemiju groznice Zapadnog Nila.

- Možemo zaključiti da je ove godine oblik javljanja ove bolesti bio izuzetno blag, a njena sezona je sada i završena, naročito ako pogledamo zemlje u okruženju, koje imaju slične klimatske uslove kao mi, ali su i dalje imale veliku aktivnost virusa s visokom stopom smrtnosti. Objašnjavamo ovo blagovremenim preventivnim merama koje smo preduzeli u Srbiji i više ne prijavljujemo epidemiju, što je velika stvar - kaže Kisić Tepavčević.

Doc. dr Ivana Milošević, zamenica direktora Infektivne klinike Kliničkog centra Srbije, potvrđuje da je ove godine definitivno primetan manji broj obolelih, na šta je uticalo više faktora.

- Tu su definitivno mere preventivne zaštite stanovništva, ali i atmosferske prilike. Ove godine se očekivalo puno padavina, pa su se aktivno zaprašivali komarci, isušivale bare, a uticala je i migracija divljih ptica, koje su primarni rezervoar zaraze. Imamo dramatičan pad obolelih, kod nas na intenzivnoj nezi je ove godine bilo 15 bolesnika, dok je prethodnih godina taj broj prelazio i 100. Vreme se sad promenilo i ne očekujem da će se ljudi javljati, ili bar ne u znatnom broju - kaže dr Milošević i dodaje da se ne može očekivati da se bolest za koju ne postoji vakcina potpuno iskoreni, ali može pad obolevanja - kazala je.

Da podsetimo, jedini smrtni slučaj ove godine zabeležen je u prestonici, kod osobe ženskog pola stare 84 godine s hroničnim oboljenjima.

Video: Ljuta i opasna borba čoveka i komarca

(Telegraf.rs/Kurir)