"Tamo daleko" nad Plavom grobnicom: Komemoracija na Krfu i na ostrvu Vido za 250.000 stradalih Srba
"Zahvaljujući borbi, žrtvi i pobedi naših predaka nad zlom militarizma, fašizma, religijske, etničke i rasne netrpeljivosti u Prvom i Drugom svetskom ratu, mi danas živimo u svetu u kome ljudske i građanske slobode i međunarodno pravo predstavljaju neosporne temeljne vrednosti", istakao je ministar za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja Zoran Ðorđević
Na grčkim ostrvima Krf i Vido danas su održani komemorativni skupovi povodom godišnjice iskrcavanja srpske vojske na Krf i u znak sećanja na oko 250.000 stradalih civila i pripadnika srpske vojske.
Ceremoniju je predvodio ministar za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja Zoran Ðorđević, koji je položio vence i odao počast kod spomen-kosturnice u Mauzoleju na ostrvu Vido, kod mornaričkog krsta i u "plavoj grobnici" kod Vida.
- Tokom Albanske golgote srpskog naroda, poginulo je, zarobljeno, nestalo, ili umrlo od hladnoće, gladi i iscrpljenosti 243.877 vojnika. Ta slavna i stradalna vojska, čiji su mrtvi sahranjivani ovde u „plavoj grobnici“ Jonskog mora a živi nakon Kajmakčalana u pobedonosnom jurišu oslobodili južnoslovenske prostore, bila je sačinjena od Srba. Mnogi od tih naših predaka snagu da istraju u svojoj pravednoj borbi našli su u nezi, brizi i saosećajnosti koje su im njihovi grčki domaćini nesebično pružili već 1915. godine, da bi im se konačno i vojnički pridružili i doprineli ratnim naporima Antante ulaskom Kraljevine Grčke u rat 1917. godine - rekao je ministar Đorđević.
U obraćanju okupljenima je dodao i da "zahvaljujući borbi, žrtvi i pobedi naših predaka nad zlom militarizma, fašizma, religijske, etničke i rasne netrpeljivosti u Prvom i Drugom svetskom ratu, mi danas živimo u svetu u kome ljudske i građanske slobode i međunarodno pravo predstavljaju neosporne temeljne vrednosti".
Na komemorativnim skupovima o stradanju sprskih vojnika govorio je i srpski član Predsedništva BiH, Milorad Dodik.
- O stradanju srpskih vojnika koji su krenuli da svoj spas pronađu u ovoj bratskoj zemlji (Grčkoj), ispisani su najtužniji stihovi u srpskoj poeziji. O njihovom junaštvu, mučeništvu i ljudskom ponosu svedočanstva su napisali i saveznički i neprijateljski oficiri. Istorija ne pamti takvu golgotu jednog naroda, niti beleži da je jedan kralj krenuo zajedno sa svojim narodom na put neizvesnosti, put mučeništva i stradanja - rekao je Dodik.
On je dodao i u Grčkoj na desetinama grobalja počivaju kosti preminulih srpskih vojnika, među kojima je i Savezničko groblje u Solunu.
- Među Srbima koji su učestvovali u proboju solunskog fronta 1918. godine, učestvovao je veliki broj Srba sa prostora današnje Republike Srpske, koji su se kao dobrovoljci borili u redovima Srpske Kraljevske vojske -izjavio je Dodik.
Komemorativnim skupovima je prisustvovala visoka delegacija Ministarstva odbrane i Vojske Srbije, zvaničnici Grčke, predstavnici grada Krfa, predstavnici više srpskih udruženja za negovanje tradicija oslobodilačkih ratova Srbije, kao i studenti Vojne i Kriminalističko-policijske akademije iz Beograda.
(Telegraf.rs)