Crni bilans porodičnog nasilja u Srbiji: U 2019. godini ubijeno 19 žena, a evo gde se prave propusti

- Žene se za pomoć najpre obraćaju policiji i centru za socijalni rad i nekada naiđu na dobar prijem, da ih neko sasluša, a nekada ne - rekla je koordinatorka Sigurne kuće Vesna Stanojević

Od početka godine u porodičnom nasilju ubijeno je 19 žena i četvoro dece. Nakon što su u kući u Beloj Palanci pronađena tela supružnika, taj broj mogao bi da bude i veći.

Koordinatorka Sigurne kuće Vesna Stanojević kaže da je teško odgovoriti na pitanje gde se greši, ali da brojke veoma zabrinjavaju.

- Mi u principu govorimo o tome, piše se o tome, to jeste tema, ali samo dva-tri dana, posle se ne pominje - rekla je Stanojevićeva i dodala da država treba nasiljem više da se bavi sistemski.

Žene se za pomoć najpre obraćaju policiji i centru za socijalni rad.

- Te institucije su prve na udaru i one nekada naiđu na dobar prijem, da ih neko sasluša, a nekada ne. Kažu im "nije to ništa strašno, proći će, nije on baš takav". Kada dođu kod nas uglavnom dolaze iz straha da će ih stvarno ubiti - ukazala je Vesna Stanojević.

Foto: Profimedia/Panthermedia

Od svih žena koje su izgubile život, samo dve su se obratile nekoj instituciji za pomoć. Mnoge ne veruju da tako nešto može baš njima da se desi.

- Ne dešava se nekom drugom, već svima nama. Žene moraju da shvate da ništa u poremećenim odnosima nije naivno. Može da očekuje nešto loše da se desi jer nasilniku nešto ne odgovara. Postoji ljubomora, proganjanje, krivično delo koje je već vidljivo - istakla je koordinatorka sigurne kuće.

Ona je navela da nadležni treba svaku prijavu da uzmu u razmatranje i donesu zaključak.

- Oni izreknu zabranu prilaska, a kada istekne, nasilnik učini novo krivično delo. Mora da postoji automatizam u produžavanju zabrane - smatra Stanojevićeva.

Ako trpite nasilje ili znate nekog ko trpi nasilje, pozovite SOS telefon 0800 - 35 00 36

(*ovo je broj SOS telefona licenciranog od Ministarstva za RZBSP)

(Telegraf.rs/RTS)