Najprljaviji gradovi u Srbiji, ljudi besni: "Kakvo Kraljevo? Da vidite tek kako je u našim mestima"
Jesu li ovo najprljaviji gradovi u Srbiji
Kraljevčani se ovih dana žale kako se njihov prelepi grad pretvorio u izložbu mini deponija, koje su, malo po malo, nikle kraj svakog kontejnera. Neredovno pražnjenje kanti i čišćenje grada, sjedinjeno sa životinjama i vetrom koji raznose smeće, kako kažu, prevazišlo je svaku granicu. Dok su oni spremni da čak i obustave plaćanje komunalija ako se situacija ne reši, građani drugih mesta u Srbiji odgovaraju: "Ovde je još i čisto kako je kod nas".
- Pedest godina živim u najlepšem gradu, nekada najčistijem gradu Kraljevu. Ovo je zaista strašnooo! Đubre svugde oko nas, vade se sekundarne sirovine iz kontejnera, ostavljaju se pune kese đubreta, nameštaj, sanitarije... Verujem da je i u drugim gradovima slična situacija. Koliko se osuđuje JKP "Čistoća", treba da svi građani vode računa o svom gradu - napisala je jedna čitateljka Telegraf.rs portala.
A drugi kažu da je situacija itekako slična. Naročito se žale Kragujevčani.
KRAGUJEVAC
- Najprljaviji su gradovi na jugu Srbije, pogotovo Kragujevac. Dođite u Kragujevac iz Kliničkog centra ili u Jagodinu iza Zelene pijace, pa se uverite - odgovorili su čitaoci.
Kragujevac bi, doduše, problem mogao da reši u bližoj budućnosti. Ovaj grad će u naredne tri godine dobiti Regionalnu deponiju komunalnog otpada, koju će, pored Kragujevca, koristiti još sedam opština iz centralne Srbije - Aranđelovac, Topola, Batočina, Lapovo, Rača, Knić i Rekovac. U pitanju je zapravo sanacija 60 godina starog smetlišta u Jovanovcu i izgradnju postrojenja za mehanički i biološki tretman smeća.
Nedavno je i združenom akcijom komunalnog inspektorata i komunalne policije prinudnim putem izvršeno čišćenje neurednog dvorišta na uglu ulica Mileve Rajicević i Miloja Radosavljevića u Kragujevcu.
MLADENOVAC
- Niste bili u Mladenovcu da vidite sta je prljavština - odgovorio je jedan od čitalaca.
U Mladenovcu je pre tri godine širom mesta postojalo oko 50 divljih deponija i smetilišta. Kese pune đubreta, životinjske kože, stari šporeti bili su stalni prizor kraj seoskih puteva. Najviše smeća bacano je oko mostova, u koritima rečica, gde su se neretko skupljali čopori pasa, hranili na otpadu i raznosili ga dalje.
Ovog maja stanari Kosmajske i Ulice Braće Badžak u Mladenovcu žalili su se jer im nadležni nedeljama ne prazne kontejner, zbog čega se nasred ulice stvorila deponija. Pretili su da će čak skupiti smeće u džakove i u znak revolta ih odneti na vrata nadležnih.
PRIJEPOLJE
- Prijepolje definitivno najprljaviji grad u Srbiju . Ko nije prošao, ne zna. Užas - napomenuo nam je čitalac.
Grad na Limu ima dugu istoriju i rodno je mesto mnogih sportista i umetnika, ali nažalost i uveliko poznat po deponiji Stenjevine, koja se nalazi na ulasku u Prijepolje, na desnoj obali Lima. Sa leve obale brdo se iza nje ne vidi, jer ga je zaklonilo brdo smeća, koje tu s pauzom raste više do četiri decenije. Meštani naselja Zalug leti ne mogu da žive od smrada.
Kada Lim naraste, voda kupi smeće sa deponije i nosi ga ka Priboju. Meštani su više puta pisali peticije, blokirali deponiju, u nadi da će stati na put smeću koje ih truje decenijama, a Lim u plavnim godinama nosi svojim tokom.
Početkom avgusta ova nesanitarna deponija se zapalila, a snažan dim i neprijatan miris prekrio je deo naselja Zalug, a smrad se osećao gotovo i u centru grada.
TRSTENIK
- Ja sam iz Trstenika tu je svud smetište i u našoj Zapadnoj Moravi i u našim okolinim selima - kaže čitalac Telegraf.rs.
Da je u pravu dokazuje činjenica da je ovog leta količina smeća u Crnišavskoj i Odžačkoj reci bila glavni krivac što su trstenička sela Donja i Gornja Crnišava i Donji i Gornji Ribnik potopljena. Nakon što su domaćinstva uništena, a usevi propali, volonteri Crvenog krsta i aktivisti koji su došli na poziv opštine, očistili su priobalje Riljačke reke, a onda pokupili i otpad iz priobalja Crnišavske i Odžačke reke.
No i dalje se najlon kese i džakovi puni smeća, građevinski materijal i druge vrste komunalnog, građevinskog, ali i hemijskog otpada, nalaze se duž toka Zapadne Morave. Građane tvrde da ih brine i to što se deponije nalaze i oko izvorišta sa kojih se opština Trstenik snabdeva vodom.
VRNJAČKA BANJA
- Komentarišem stalno za Vrnjačku banju, ali nikad niko ne reaguje. Isto ovako je i u Banji, niko ne čisti, stalno kontejneri puni. Obiđite ne šetalište, jer tu se jedino čisti, već van samog šetališta.
Pre nekoliko godina pisali su mediji kako je najpopularnija srpska banja leglo je divljih deponija. Najnovija je nastala u jednom od okolnih sela tik uz Zapadnu Moravu. Meštani besne i tvrde da se otpad u najposećenijoj srpskoj banji tako odlaže već dve decenije.
Na udaru su zbog toga bili i poljoprivreda, ali i turizam od kog Vrnjačka banja živi. Nedavno su se na društvenim mrežama stanari Olimpijske ulice žalili kako zbog prepunjenih kontejnera ideja o tome da ovde dođete da uživate u čistom vazduhu pada u vodu.
(D.D.S.)