Velika promena od 1. septembra: Na ekskurziji sva deca u autobusu moraće da stave pojas
Svako dete moraće da veže pojas ili autobus neće krenuti. Novi pravilnik donosi strože provere kako bi deca na putu bila bezbedna
Autobusi koji budu vozili decu na ekskurzije i druga putovanja moraće da ispune kriterijume propisane novim pravilnikom, koji treba da stupi na snagu od 1. septembra. Mere bezbednosti biće povećane, a novina je i to da će svako dete morati da bude vezano pojasom. Imamo li i takve autobuse?
Svako dete moraće da veže pojas ili autobus neće krenuti. Novi pravilnik donosi strože provere kako bi deca na putu bila bezbedna.
Predviđa da svaki autobus mora da ima registracionu nalepnicu i potvrdu o tehničkoj ispravnosti staru do 30 dana, licencu za prevoz, oznaku za organizovani prevoz dece, sigurnosne pojaseve za sva sedišta, uređaj za zagrevanje, hlađenje i provetravanje, tapacirana sedišta, pribor za čišćenje, obaveštenja o ulazu, izlazu, slobodne prolaze između sedišta i svih izlaza.
Takođe, svaki autobus mora imati bar jedan aparat za gašenje požara, opremu za pružanje prve pomoći i ostalu propisanu opremu poput rezervnog točka i trougla.
Po pravilniku, vozač mora da bude psihofizički sposoban da upravlja vozilom, ima fotokopiju lekarskog uverenja staru do godinu dana, odgovarajuću vozačku dozvolu najmanje tri godine, dokaze o aktivnostima vozača, kvalifikacionu karticu za obavljanje poslova profesionalnog vozača i ugovor o radu.
Privatni prevoznici očekuju da će rok za ispunjavanje nekih odredbi biti produžen.
- Kao što su farbanje vozila, takođe imamo jednu odredbu koja govori da će vozila morati da prelaze svaki mesec tehnički pregled. Tu bi trebalo videti, jer neka od tih vozila prelaze oko 50 kilometara dnevno da taj rok bude duži. To je i finansijsko opterećenje i izdvaja se i vreme da bi se vozilo zakazalo za tehnički pregled - objašnjava Drago Tošić, direktor konzorcijuma privatnih prevoznika.
Iz konzorcijuma kažu da im je potrebno više vremena za opremanje autobusa pojasevima i ostalom opremom.
Sa grupom od tridesetoro dece moraće da ide najmanje jedan grupni pratilac, dok uz veću gurpu moraju ići najmanje dva. Oni će biti dužni da obezbede mir i disciplinu tokom vožnje.
Najkasnije dva dana pred put organizator prevoza će morati da obavesti MUP o prevozniku, mestu i vremenu polaska, broju autobusa, vozača i dece i ostalih osoba koje putuju. Pre polaska, policajac će prekontrolisati autobus i vozač će uraditi alko-test.
- Ono što je jako bitno za velike gradove kao što je Beograd, Novi Sad, Kragujevac ne moraju organizatori putovanja da čekaju taj poslednji trenutak, 48 sati, bolje da ekskurziju najave ranije kako bismo imali dovoljno vremena da organizujemo pregled svakog autobusa - ističe Aleksandar Radenković, kapetan policije.
Naglašava da se dešava da pregledaju autobuse pre nego što dođu roditelji i deca, tako da je autobus svakako pregledan. "Nijedan autobus, ako je ekskurzija prijavljena, neće krenuti bez da bude pregledan", dodao je Radenković.
Ako policajac posumnja da autobus nije tehnički ispravan, vozilo se upućuje na kontrolni tehnički pregled. Ako se prilikom kontrole utvrdi da neki od uslova nije ispunjen, autobus neće krenuti dok nedostaci ne budu otklonjeni.
(Telegraf.rs / RTS)