Pamtite li čuveno pomračenje Sunca iz 1999? JAT je stopirao letove, izlazak iz kuće bio zabranjen
Izdate su posebne mere kojih smo svi morali da se pridržavamo dok god je trajalo pomračenje
Mesec danas opet staje na put između Zemlje i Sunca. Stanovnici pojedinih delova Čilea i Argentine mogu da uživaju u potpunom pomračenju. Delimično pomračenje biće vidljivo u pojedinim delovima Pacifika i Južne Amerike - u Urugvaju, Paragvaju, Brazilu i Ekvadoru. Evropljani će na pejzaž zatamnjenog Sunca morati da sačekaju sledeću priliku. I ovo je odlična prilika da se prisetimo čuvenog pomračenja iz 1999. godine.
Prazne ulice, spuštene roletne i zaustavljeni letovi JAT-a - tako je u tri slike izgledao 11. avgust 1999. godine u Srbiji.
Bila je sreda, a tadašnje Savezno ministarstvo za rad, zdravstvo i socijalnu politiku, Savezni hidrometeorološki zavod i Institut za očne bolesti Kliničkog centra Srbije izdali su uputstvo o merama zaštite.
Između ostalog, u osam tačaka je građanima preporučeno da spuste roletne na prozorima i da se udalje od njih, da ne posmatraju pomračenje bez zaštitnih naočara ili - još bolje - da ga gledaju na televiziji, te da ne izlaze napolje ako ne moraju.
MERE ZAŠTITE I NAČIN PONAŠANJA 1999. GODINE:
Za vreme delimične faze pomračenja se ne sme gledati nezaštićenim okom
Za posmatranje pojave pomračenja koristiti specijalne naočare sa kobalt staklom, koje imaju maksimalno zasenčenje
Za vreme totalne faze, koja će biti prisutna na području severno od linije koja spaja Suboticu i Kikindu, može se gledati bez korišćenja zaštite, ali tek nekoliko sekundi pošto počne ova faza, s tim da se mora prekinuti pre nego što se totalna faza završi
Preporučuje se građanima da spuste roletne na prozorima i da se udalje od prozora, kako se ne bi pogled nesvesno, a bez zaštitnih naočara uputio prema Suncu
Ko ne mora, posebno deca i stariji, ne treba da izlaze iz kuće za vreme pomračenja, niti da posmatraju pojavu
Posebnu odgovornost imaju roditelji, ukućani i zaposleni u predškolskim ustanovama. Za vreme pomračenja deca treba da su u zatvorenom i zamračenom prostoru
U preduzećima i ustanovama gde je proces rada organizovan po smenama, zaposleni u prvoj smeni moraju sačekati dolazak osoblja iz druge smene
Lica obolela od hroničnih bolesti i psihijatrijski bolesnici treba strogo da se pridržavaju datih uputstava o ponašanju i redovno uzimaju propisanu terapiju
Kao moguće posledice nabrojani su ubrzan rad srca, grčevi u stomaku, pojačan svrab kože, nagli skok krvnog pritiska, povećanje nivoa šećera u krvi i učestalo mokrenje.
Pominjala se i mogućnost gubitka vida. Uputstvo je više puta pročitano i u Dnevniku Radio-televizije Srbije.
Neki analitičari kasnije su događanja od 11. avgusta 1999. godine povezivali sa potpisivanjem Kumanovskog sporazuma i padom poverenja u politiku Slobodana Miloševića.
Bilo kako bilo, ulice su bile potpuno prazne, o čemu govori i ovaj arhivski snimak iz Užica:
ŠTA JE POTREBNO ZA POSMATRANJE POMRAČENJA
Posmatranje pomračenja je bezbedno uz adekvatnu opremu. Možete ga posmatrati kroz zaštitne naočare sa filterima koji blokiraju više od 99,999 odsto sunčevih zraka.
Pomračenje se može gledati i kroz objektiv teleskopa, mobilnog telefona, kamere ili dovogleda - ali samo ako imaju specijalne filtere za posmatranje Sunca.
Gledanje kroz kameru, rendgenski snimak, objektiv telefona, teleskopa ili dvogled bez filtera nije bezbedno i može da ošteti vid.
(Telegraf.rs/BBC)