Smenjeni direktori u tri novosadske škole: Nisu poštovali pravilnik koji je doneo ministar Šarčević

Problem je nastao kada su škole formirale odeljenja sa manjim brojem đaka od dozvoljenog

Tri škole u Novom Sadu ostale su bez direktora, dok je u još nekoliko škola otkriveno niz propusta u vezi sa formiranjem odeljenja, zbog čega je reagovao i ministar prosvete, saznaje 021.

Kako za 021 potvrđuju u Pokrajinskom sekretarijatu za obrazovanje, smenjena je direktorka OŠ "Miroslav Antić" iz Futoga, a direktori OŠ "Miloš Crnjanski" i OŠ "Jovan Popović" nisu dobili saglasnost za izbor u zvanje od Pokrajine zbog "učinjenih propusta u vezi sa formiranjem odeljenja".

Škole su formirale odeljenja sa manjim brojem đaka od dozvoljenog zakonom i pravilnikom koji je doneo ministar Mladen Šarčević. Pojedine škole u Novom Sadu imale su nekoliko odeljenja sa tek dvadesetak učenika, a nije postojala potreba za tolikim brojem odeljenja u odnosu na broj đaka.

Kako su pojasnilil u Sekretarijatu za obrazovanje, pokrajinska prosvetna inspekcija dobila je nalog od odeljenja za inspekcijske poslove ministarstva da, po nalogu ministra, obavi inspekcije nadzore u vezi sa formiranjem odeljenja u ovoj školskoj godini u školama na teritoriji Vojvodine.

Prema Zakonu o osnovnom obrazovanju i vaspitanju, pravilniku o kriterijumima i standardima za finansiranje škola, kao i stručnom uputstvu za 2018. godinu, broj odeljenja zavisi od ukupnog broja učenika u određenom razredu, a jedno odeljenje može da ima do 30 učenika.

Škola može da ima mali broj učenika u odeljenju, ako je, na primer, u seoskoj sredini, ili je reč o isturenom odeljenju. Pri tome, svako formirano odeljenje s više ili manje učenika moralo je da dobije saglasnost školske uprave, tačnije Ministarstva prosvete.

U Novom Sadu su, kako piše 021.rs rasformirana odeljenja u nekoliko škola. Informacije o tome koje škole se nalaze na ovom spisku Ministarstvo prosvete nije dostavilo našoj redakciji. Nezvanično, reč je o sedam škola.

Ministar Mladen Šarčević već je najavljivao otpuštanje direktora u školama sa ovakvim odeljenjima. Kako je poručio početkom ove godine, 10 direktora škola u Srbiji biće smenjeno jer je "otkriveno da su izmišljali učenike kako bi mogli da prikažu veći broj đaka i izbegli pojavu tehnoloških viškova među kadrom", dok je nastavu realno pohađalo samo petnaestak đaka.

Predsednik Unije sindikata prosvetnih radnika Vojvodine Zvonimir Jović kaže  da je zakon jasan i da ne sme da bude zloupotreba. Međutim, kako dodaje, sporna je činjenica da su sada rasformirana odeljenja koja su ranije morala da dobiju "amin" nadležnih.

- Bilo je pokušaja formiranja odeljenja s malim brojem učenika, ali to nije moglo da bude urađeno bez ranijeg blagoslova nekog iz školske uprave. Mi nemamo informaciju ko je gde ostao bez posla, čak ni spisak škola - navodi Jović.

(Telegraf.rs/021.rs)