Dok su svi bežali od bombi u podrume, Igor je trčao na terasu: TV kamerom zabeležio je istorijske snimke Vranja u plamenu (VIDEO)
Hrabri snimatelj RTS danas prepričava iskustva ratnog izveštavanja
Pre 20 godina NATO bombarderi po prvi put gađali su brdo Pljačkovica iznad Vranja, koje je bilo "legitimna" meta s obzirom na to da su tu bili postavljeni repetitori televizijskih i radio stanica.
Avionske bombe pale su na svega nekoliko stotina metara od poslednjih kuća u Vranju. U danima koji su usledili, Pljačkovica je još četiri puta bila gađana, a pretposlednji put i municijom sa osiromašenim uranijumom.
Istorijske trenutke kada su bombe padale na Pljačkovicu zabeležio je Igor Ivanović, snimatelj dopisništva Radio-televizije Srbije u Vranju.
On je već imao iskustva kao ratni snimatelj na ratištima u Hrvatskoj, pa je kaže, vođen nekom intuicijom, uspevao da zabeleži jedinstvene kadrove tokom bombardovanja Vranja i okoline.
- Neposredno pre bombardovanja Pljačkovice bio sam kod kuće. Brdo je odatle udaljeno svega dva kilometra, kada sam čuo avione da dolaze, uzeo sam kameru i potrčao ka terasi. Po zvuku se čulo da se avioni spuštaju ka gradu i da izbacuju projektile. Očekivao sam da će repetitor RTS-a na Pljačkovici biti gađan, jer je NATO po čitavoj Srbiji već takve ciljeve bombardovao.
Usmerio sam kameru ka vrhu Pljačkovice i u sekundama koje su usledile, nastao je taj snimak. Zabeležio sam i ostale trenutke kada je Pljačkovica gađana, ali i bombardovanje repetitora na Besnoj Kobili.
Za sve vreme bombardovanja gledali smo da zabeležimo i snimimo sve što smo mogli. Lično, bio sam vođen profesionalnom etikom i sećanjem na snimatelje i fotografe koji su mogli da krenu i preko Albanije kako bi sačuvali te trenutke za pokoljenja koja dolaze - seća se Ivanović.
Nakon obaranja repetitora RTS-a, jug Srbije je praktično ostao bez TV signala.
- Neprijatan je osećaj kada gledaš kako ruše repetitor kuće za koju radiš, ali i ostalih lokalnih stanica. Osim mene, trenutke bombardovanja Pljačkovice, ali prilikom drugog ili trećeg gađanja zabeležili su i snimatelji Radio televizije Vranje - dodaje Ivanović.
Snimci bombardovanja Pljačkovice gotovo su neizostavni detalji svakog priloga ili dokumentarnog fima kada se govori o agresiji NATO na SRJ.
Takođe, njihova vrednost je utoliko postala veća, kada se saznalo da je Pljačkovica gađana osiromašenim uranijumom.
Na njima se vide oblaci prašine, dima, zemlje i kamenja, koje je vetar razvejao po Vranju i okolini.
Čestice su, pretpostavlja se, dospele u lanac ishrane, te 20 godina posle Vranje i Pčinjski oklrug prednjače po broju maligniteta u čitavoj Srbiji.
(S. T.)