3 žene ubili su muževi za 5 dana: Zašto nasilnici napadaju jedan za drugim, u isto vreme?

Slična situacija je bila i u slučaju ubistava u centrima za socijalni rad u Beogradu 2017. godine: petog jula dogodilo se ubistvo u Novom Beogradu, a nedelju dana kasnije u Rakovici

U poslednjih pet dana tri žene ubili su njihovi supruzi. I to nije prvi put da se pred očima javnosti za tako kratko vreme nižu krvnički zločini. Koji je motiv ovih zloslutnih serija brutalnih ubistava, pitanje je koje stručnjaci tek u naznakama mogu da rasvetle.

Ovoga puta Srbiju je potresla čitava serija ubistava u porodici. Najpre pre 5 dana ubijena Mirjana Janković macolom, a nasilnik je zajedno sa njom ubio i njene roditelje.

Već sutradan je još jedan razjareni muž ubio ženu.  Slavicu (47) Karolj Ludman (58) polio je benzinom, a zatim zapalio.

Jutros nas je potresla još jedna vest o zločinu u porodici. Policija je u stanu na Vračaru pronašla beživotno telo Jelene Spasić (52), pored nje je ležao njen suprug Boško Spasić (44) i on je davao znake života. Pored njegovog tela bio je nož.

Možda najgori zabeleženi primer serijskog nasilja bilo je brutalno ubistavo u centrima za socijalni rad u Beogradu 2017. godine: petog jula dogodilo se ubistvo u Novom Beogradu, a nedelju dana kasnije u Rakovici.

Da li na nasilnike utiče vreme, doba godine, praznici, da li čitaju vesti i pomisle: "uradiću isto"?

- Postoji teza u kriminologiji o masovnoj histeriji, o čestom javljanju nekih dela u istom vremenskom periodu, a tumači se na različite načine, uz uticaj socijalnih faktora. Ovo što se sad dešava graniči se sa ludošću, mislim da su u pitanju teško poremećeni ljudi, kao alkoholičari kod kojih je ljubomora strašno izražena ili psihopate koji ne mogu da obuzdaju svoje nagone - prokomentarisao je kriminolog Dobrivoje Radovanović.

Žrtve se osećaju ranjivije kada je teško vreme Foto: Profimedia

Masovna ili kolektivna histerija je, inače, sociopsihološki fenomen pri kojem se manifestuju isti ili slični simptomi histerije kod više od jedne osobe.

- Zašto se sve događa tako odjednom, to je stalna dilema, da li izveštavanje o slučajevima ubistva provocira ili daje ideju za slično, nemam ni stručnog ni bilo kakvog odgovora. Ima sličnosti. Mi, iako smo dosta uradili u Srbiji, moramo mnogo da radimo i na zakonskim odredbama. Dok se ne umrežimo i radimo zajedno, nikada se nasilje neće rešiti u potpunosti. U principu, prema istraživanjima ono se više dešava kada su praznici, jer su tada porodice na okupu i više se konzumira alkohol. Za uticaj vremenskih prilika rađene suzdravstvene studije. Promenljivo i vlažno vreme čini pojedinca agresivnijim. Sa stanovišta službe za žrtve više se ljudi javlja kada su nepovoljne vremenske prilike, osećaju nelagodu, nesigurnost - kaže Jasmina Nikolić iz Viktimološkog društva Srbije (VDS).

Zločini koji su se dogodili u prethodnih pet dana samo su deo alarmantne statistike od početka godine.

- Ova tri slučajeva su iz poslednjih dana, ali gledano od početka godine, žena na Vračaru je dvanaesta žrtva - navodi Nikolić i dodaje da u VDS od osnivanja pokušavaju da ukažu na bezbednosni plan, šta uraditi u slučaju neposredne opasnosti i da osnaže ženu da izađe iz nasilja.

Jedinstvenog recepta, međutim, nema.

- Nasilje u porodici je zato kompleksno, svaki slučaj je različit, pa se prave individualni planovi. Generalno, za žene koje trpe nasilje poruka je da se ne stide, već da što više osoba treba da bude upućeno da su u mogućoj opasnosti. Ako su nasilnici takvi da su prijatni u društvu, žrtva se više boji, jer se plaši da će svi tražiti njenu krivicu i smatrati da laže.

Ako trpite nasilje ili znate nekog ko trpi nasilje, pozovite SOS telefon 0800 - 35 00 36

(*ovo je broj SOS telefona licenciranog od Ministarstva za RZBSP)

VIDEO: Muž ubo ženu u vrat, pa sebi prerezao vene

VIDEO: Masakr u Novom Sadu: Muškarac ubio ženu i njene roditelje

(M.Ro.)