Uskršnja poslanica beogradskog nadbiskupa: Oslobodite se umora, zaborava, sebičnosti, mržnje, svađe i ratova poput Isusa Hrista

Hočevar je takođe uputio čestitku i povodom Uskrsa i patrijarhu srpskom Irineju i svim arhijerejima SPC

Beogradski nadbiskup Stanislav Hočevar istakao je u uskršnjoj poslanici povodom predstojećeg Uskrsa po gregorijanskom kalendaru da jedno od najtragičnijih obeležja današnjice leži u tome što je vera pogrešno shvaćena i negativno predstavljena.

Hočevar kaže i da "toliki vernici nemaju o njoj celovito saznanje".

- Oni ne poznaju ni velika Božja dela u istoriji. Većina ljudi, pre svega, ne veruje dosledno u Boga Stvoritelja. Žive kao da Boga nema i ponašaju se kao da su oni sami jedini gospodari svega stvorenog, pa i svog tela - poručio je Hočevar.

On je pozvao sve da prate put Gospodnji, te da se, poput Isusa Hrista, oslobode "umora, zaborava, sebičnosti, mržnje, svađe i ratova", kao i da svojom pobedonosnom snagom "snažno utemelje svoju budućnost".

- Isus nam je pokazao kako se umire izvorima svakog zla, to jest grehu, i kako se vaskrsava u novi život zajedništva, to jest ljubavi - dodao je Hočevar.

Hočevar je takođe uputio čestitku povodom Uskrsa i patrijarhu srpskom Irineju i svim arhijerejima Srpske pravoslavne crkve.

Stanislav Hočevar Foto: Tanjug/Zoran Žestić

Dotakao se i činjenice da SPC ove godine slavi 800 godina autokefalnosti.

- Svi članovi naše nadbiskupije se iskreno mole Gospodu da Vam udeli svu snagu i pobedu ljubavi vaskrslog Gospoda. Tako će obeležavanje osamstogodišnjice autokefalnosti doprineti podmlađivanju, svetosti i svedočenju Vaše Svete Crkve - kazao je on, između ostalog, u čestitki Irineju.

Uskrs, najveći hrišćanski praznik, uvek pada u nedelju, i to prvu nedelju posle punog meseca po prolećnoj ravnodnevici.

Kod pravoslavaca je još bitna odrednica za datum Uskrsa i ta da Uskrs ne može biti pre ili na sâm dan jevrejske Pashe.

I katolici i pravoslavci koji poštuju julijanski kalendar, slave Uskrs između 22. marta i 25. aprila.

Zbor razlike u kalendarima od 13 dana, kod pravoslavaca privrženih julijanskom kalendaru Uskrs pada između 4. aprila i 8. maja, pa je između 4. i 25. aprila period kada može doći do "poklapanja" datuma proslave katoličkog i pravoslavnog Uskrsa.

(Telegraf.rs/Tanjug)