Poslednja poruka Marije i Marka mrtvim roditeljima: Dali su zavet koji nikad neće prekršiti
Šta je ćerka Slobodana Miloševića i Mirjane Marković otkrila u pismu koje je pročitano na sahrani majke
Marija Milošević (53), ćerka preminulog predsednika nekadašnje Jugoslavije dala je zavet u njeno i u ime njenog brata Marka (44) nikada više neće kročiti u Srbiju, što je otkriveno u poslednjem pismu majci Miri Marković, pročitanom danas na sahrani u Požarevcu.
U pismu, koje je pročitano posle opela, otkriva se da su se ona i Marko dogovorili da njihova majka počiva pored supruga Slobodana Miloševića u Požarevcu, gde joj je i mesto i gde je ona izričito tražila.
Marija je toliko zamrzela Srbiju zbog svega što se njihovoj porodici dešavalo devedesetih godina i kasnije tako da se teško pomirila sa sudbinom da joj majka Mira Marković počiva u Srbiji.
Godinama je Mira Marković, sećaju se njenih reči bliski prijatelji, izjavljivala da će se samo mrtva vratiti u Srbiju. Zbog Slobodana i njenih predaka. Tako su i deca odlučila da joj ispune poslednju želju i sahrane je u Požarevcu, gradu koji se nalazi između sela Brežana, gde je rođena, i Malog Crnića, gde je odrasla.
- Ali sada, dušo, te naše zemlje više nema i mnogo mi je žao što si odlučila da budeš ovde. Da ti i tata budete ovde sami. Ovde gde Marko i ja nikada nećemo doći - stoji, između ostalog u pismu kojim se Marija oprostila od majke, čija je urna položena u grobnicu u Požarevcu.
Dalje je Marija u pismu navela: "Sada te više ništa ne boli. Ostalo je da boli mene. Što te nema. Što si ovde. Što je nepravda. Ovo više nije Srbija Dragog Miletića (pretka Mirjanine majke Vere Miletić), ali ja razumem da ti želiš da budeš blizu svojim korenima baš kao i ja - navela je Marija, misleći o Lijevoj Rijeci, selu kod Podgorice u Crnoj Gori, odakle je rodom njen deda Svetozar, otac Slobodana Miloševića.
Marija se, za razliku od brata Marka, odselila u Crnu Goru, na Cetinje i tu je našla svoje utočište.
SAHRANJENA NA DAN OSNIVANJA KPJ
Ono što je interesantno je da je Mirjana Marković sahranjena upravo na dan kada je 1919. godine u Beogradu počeo osnivački kongres Socijalističke radničke partije Jugoslavije, koja je godinu dana kasnije, na kongresu u Vukovaru, promenila ime u Komunistička partija Jugoslavije.
(Telegraf.rs)