20 godina od ubistva Slavka Ćuruvije: Porodica novinara je tek nedavno dočekala pravdu

Za ubistvo Slavka postupak je krenuo januara 2014, a posle punih pet godina zločinci su osuđeni na ukupno 100 godina

Danas se navršava 20 godina od ubistva novinara Slavka Ćuruvije, koji je ubijen u Beogradu 11. aprila 1999. godine, tokom NATO bombardovanja SRJ, ispred zgrade u kojoj je živeo i gde je bila marketing služba "Dnevnog telegrafa". U optužnici za njegovo ubistvo stajalo je da je ubijen zbog "javnog istupanja u zemlji i inostranstvu i kritike nosilaca političke vlasti, mogućnosti da utiče na javno mnjenje i delovanje opozicionih društvenih snaga, radi očuvanja postojeće vlasti".

Za ubistvo Slavka postupak je krenuo januara 2014, a posle punih pet godina zločinci su osuđeni na ukupno 100 godina.

OVE GODINE OSUĐENE UBICE

Osuđeni su: bivši šef Resora državne bezbednosti Radomir Marković i tadašnji šef beogradskog centra DB Milan Radonjić na 30 godina, dok su pripadnik DB Ratko Romić i Miroslav Kurak osuđeni na po 20 godina zatvora.

Kurak je, inače, u bekstvu.

Na ovu odluku suda, pravo žalbe Apelacionom sudu imaju i tužilaštvo i odbrana.

Marković i Radonjić se terete za krivično delo podstekavanje na teško ubistvo, a Romić i Kurak za teško ubistvo u saizvršilaštvu.

Mesto na kom je ubijen Slavko Ćuruvija; Foto: Tanjug/Tanja Valič

Inače, tužilaštvo za organizovani kriminal predložilo je sudu u svojoj završnoj reči da na maksimalne kazne zatvora od po 40 godina osudi svu četvoricu optuženih, dok su oni i njihovi branioci tražili oslobađajuće presude.

Tužilaštvo smatra da je nalogodavac ubistva bio "tadašnji državni vrh", a optuženi izvršioci.

Sa druge strane, stav odbrane je da se u ovom postupku "sudi jednom vremenu", da dokaza protiv optuženih nema i da na optuženičkoj klupi ne sede izvršioci ubistva.

Tokom višegodišenjeg dokaznog postuka u ovom procesu ispitano je preko 100 svedoka.

Nekadašnji komadant Jedinice za specijalne operacije Milorad Ulemek je ključni svedok u ovom postupku, jer je nakon njegovog svedočenja pred Tužilaštvom za organizovani kriminal, u januaru 2013. godine pokrenuta zvanična istraga, kada su uhapšeni Radonjić i Romić.

Ulemek u najčuvanjijem zatvoru u zemlji zvanom "Alkatraz" služi kaznu od 40 godina zatvora zbog niza ubistava i drugih krivičnih dela.

Tokom ubistva napadnuta i Ćuruvijina prijateljica Branka Prpa; Foto: Tanjug/Dragan Stanković

Optuženi Radomir Marković u zatvoru služi kaznu od 40 godina zatvora, a Miroslav Kurak je u bekstvu i za njim je raspisana međunarodna poternica.

Milan Radonjić i Ratko Romić su od jula 2017. u kućnom pritvoru uz elektronski nadzor, nakon što su prethodne tri i po godine proveli u pritvoru Okružnog zatvora u Beogradu.

Prema optužnici, Ćuruviju je 11. aprila 1999. godine ubio Miroslav Kurak, a saučesnik mu je bio Ratko Romić, koji je drškom pištolja udario u glavu Ćuruvijinu prijateljicu Branku Prpu.

Ubijen je na Uskrs, 11. aprila 1999. godine, u dvorištu ispred ulaza u zgradu, gde su se nalazile prostorije marketing službe "Dnevnog telegrafa", a sa njim je tada bila Branka Prpa.

(Telegraf.rs)