Počeo upis đaka prvaka u škole: 1.000 građana već završilo obavezu preko e-upisa, ima mesta za sve (FOTO)
Ministar prosvete je naglasio da u osnovnim školama u Srbiji ima dovoljno mesta za sve prvake, i dodao da postoji nekoliko tačaka u Srbiji gde ima više đaka, kao što su škole u Novom Sadu, u Beogradu u naselju Mirijevo i pojedinim delovima Novog Beograda, kao i u Raškoj oblasti, u Novom Pazaru
Upis đaka prvaka u Srbiji počeo je danas, a roditelji treba da donesu samo lekarsko uverenje i potvrdu o završenom predškolskom programu, dok škole od ove godine elektronski pribavljaju izvod iz matične knjige rođenih i potvrdu o prebivalištu.
Kako funkcioniše sistem, koji će u velikoj meri uštedeti vreme roditeljima, jer više neće morati da idu od šaltera do šaltera kako bi pribavili neophodnu dokumentaciju, danas su u Osnovnoj školi “Jovan Dučić” na Novom Beogradu, proverili predsednica vlade i ministri prosvete i lokalne samouprave.
Premijerka Ana Brnabić rekla je da je od danas ukinuta još jedna nepotrebna, opterećujuća i glupa administrativna procedura, što, kaže, pokazuje da javna uprava više nije vlast, nego da je u službi građana.
Ona je najavila da će se u naredne dve godine raditi na formiranju jedinstvenog informacionog sistema prosvete koji će omogućiti da svi podaci o deci tokom celog školovanja, od predškolske ustanove, osnovne i srednje škole, fakulteta i potom zapošljavanja, biti na jednom mestu.
- Tako ćemo transparetno videti koja je uspešnost pojedinačnih škola, koja je prolaznost na fakultetima, koliko dugo studenti studiraju, koliko dugo se čeka na posao, gde se zapošljavaju i moći ćemo da ustanovimo koliko država ulaže u obrazovanje, koliko nam se brzo vraća i da li školujemo kadrove koji su potrebni za privredu i nauku - rekla je Brnabić.
Ministar prosvete, nauke i tehnološkog razvoja Mladen Šarčević rekao je da u prethodnim satima više od 1.000 građana iskoristilo mogućnost da svoju decu upiše u prvi razred preko e-upisa.
- Roditelji ove godine upisuju decu sa dva dokumenta manje, a od naredne godine neće morati da donose ni potvrde o završenom lekarskom pregledu i završenom predškolskom programu, jer će i to biti obezbeđeno elektronskim putem - rekao je Šarčević.
On je naglasio da u osnovnim školama u Srbiji ima dovoljno mesta za sve prvake, i dodao da postoji nekoliko tačaka u Srbiji gde ima više đaka, kao što su škole u Novom Sadu, u Beogradu u naselju Mirijevo i pojedinim delovima Novog Beograda, kao i u Raškoj oblasti, u Novom Pazaru.
Odgovarajući na pitanje u vezi sa informacijom koja se pojavila na društvenim mrežama, da su formirani redovi ispred dve osnovne škole u Mirijevu i da roditelji od sinoć čekaju u redu da upišu dete, Šarčević je rekao da su škole "Despot Stefan Lazarević" i "Pavle Savić" prebukirane i imaju po 1.800 učenika, ali i najavio da u Mirijevu počinje gradnja nove osnovne škole.
- Doneta je loša odluka da se Osnovna škola ''Vukica Mitrović'' ugasi i da se u tom objektu otvori gimnazija - rekao je Šarčević, i dodao da je ta odluka doneta, a da prethodno nije urađena mreža škola.
Šarčević je podsetio da se u Srbiji radi trenutno radi nova mreža osnovnih škola, da su lokalne samouprave imale rok do 18. marta da izveste Ministarstvo o planu nove mreže, a da većina to nije uradila.
Ministar je naglasio da nova mreža ne znači gašenje škola, već bolju organizaciju i smanjenje administracije.
Direktor Kancelarije za IT i e-upravu Mihailo Jovanović rekao je da sistem e-upisa funkcioniše u svih 1.229 osnovnih škola u Srbiji.
- Roditelje ćemo osloboditi pribavljanja oko 150.000 dokumenata, to je 150.000 sati odlaska na šaltere, u novcu 50 miliona dinara - rekao je Jovanović.
Jovanović je rekao i da novi elektronski sistem, pored pribavljanja podataka, omogućava evidentiranje dece koja se upisuju u prvi razred, što će biti “klica” budućeg jedinstvenog informacionog sistema prosvete.
Dodao je i da je za zaposlene u školama obezbeđen kontakt centar kojem će moći da se obrate ukoliko imaju problema sa e-upisom, te istakao da sve škole imaju mogućnost da rade u novom sistemu.
- Korišćenje aplikacije je veoma jednostavno, pratićemo upis i imaćemo na klik informaciju o tome koliko je upisanih đaka u osnovne škole - rekao je on.
Ministar za državnu upravu i lokalnu samoupravu Branko Ružić rekao je da je cilj aktuelne administracije da se građani osećaju dostojanstveno u važnim životnim situacijama, da se ne opterećuju papirologijom, trošenjem novca i čekanjem po šalterima.
- Od ovogodišnjeg upisa čekanja u redovima više nema kada je reč o izvodima i uverenju o prebivalištu deteta - rekao je Ružić.
On je naveo da je sledeći korak u domenu digitalizacije uspostavljanje Centralnog registra stanovništva koji će na jednom mestu povezati i objediniti podatke o građanima iz 13 različitih službenih evidencija.
- Plan je da ova centralna baza podataka počne sa radom 1. septembra 2020. godine i ona će omogućiti da svi zajedno u vladi postavimo nove elektronske usluge za građane i svaki postupak digitalizujemo - rekao je Ružić.
(Telegraf.rs / Tanjug)