Ovako se Jugoslavija branila od NATO bombi 1999. godine: Data su precizna objašnjenja, podaci, odgovori i sećanja na 78 dana pakla
Objavljeno je na stotine podataka i činjenica o nesrazmernoj borbenoj sili i ratnoj tehnici koju je NATO upotrebio da bi, prema prvobitnim planovima, za nekoliko dana razbio odbrambene kapacitete Vojske SRJ i konstantnom uvećavanju neprijateljskih snaga kako je vreme odmicalo, bez postizanja željenih efekata
Studija "Vojska Jugoslavije u odbrambenom ratu 1999. godine" u izdanju Kluba generala i admirala Srbije, koju je sufinansiralo Ministarstvo odbrane, predstavljena je u Beogradu.
U nameri da se, na dvadesetogodišnjicu agresije, stručnoj i široj javnosti ukaže na ulogu vojske u odbrani zemlje i građana, priređivači tog obimnog dvotomnog dela sakupili su izlaganja više od 50 komandanata strategijskog i taktičkog nivoa, planera, organizatora i neposrednih izvođača složenih i efikasnih borbenih dejstava protiv neprijateljskih snaga.
Studija donosi detaljan prikaz rezultata tih napora, saopštilo je Ministarstvo odbrane.
O studiji su govorili generali i admirali u penziji dr Luka Kastratović, predsednik Uređivačkog odbora, dr Radovan Tomanović, glavni i odgovorni urednik, dr Boško Antić, redaktor studije, Milorad Obradović i Spasoje Smiljanić, koautori i Milomir Miladinović, predsednik Skupštine Kluba generala i admirala.
- Ova studija je studija istine, u kojoj su nosioci funkcija u Vojsci Jugoslavije i Ministarstvu odbrane u odbrambenom ratu dali precizna objašnjenja, podatke, spontane odgovore i sećanja na neke moguće nedoumice. Studija je protiv zaborava, protiv istorijskog ćorsokaka i protiv nepravde, jer je ovaj rat bio nepravedan iz više razloga - istakao je general Kastratović.
On je naveo da ne njen naučni cilj proizašao iz potrebe da se na bazi iskustva i prakse komandnog kadra Vojske Jugoslavije i Ministarstva odbrane u NATO agresiji, primenom naučnih metoda verifikuje istina o herojskoj odbrani i angažovanju Vojske Jugoslavije i Ministarstva odbrane u toj agresiji.
- U tom smislu, ciljevi istraživanja bili su istina o uzrocima i nesagledivim posledicama agresije po srpski narod, angažovanju Vojske Jugoslavije i Ministarstva odbrane i postignutim uspesima, o kršenju međunarodnog prava i Povelje OUN, iskazanoj podršci terorističkoj organizaciji tzv. OVK od strane NATO, posledicama upotrebe zabranjenih ubojnih borbenih sredstava od strane NATO... Praktičan cilj studije bio je analiza poznatih podataka i postignutih rezultata za zaključivanje o istinitosti događanja, pre, u toku i posle NATO agresije na SR Jugoslaviju i korišćenje tih rezultata u naučne, obrazovne, pravne i druge doktrinarne svrhe - kazao je Kastratović.
U studiji su iznete brojne analize ne samo odbrambenih dejstava i operacija Vojske SRJ, već i agresora koji je prve udare svojih vazduhoplovnih snaga usmerio na uništavanje jugoslovenskih PVO, komandnih i komunikacijskih sistema, a zatim se obrušio na civilne ciljeve i infrastrukturu.
Objavljeno je na stotine podataka i činjenica o nesrazmernoj borbenoj sili i ratnoj tehnici koju je NATO upotrebio da bi, prema prvobitnim planovima, za nekoliko dana razbio odbrambene kapacitete Vojske SRJ i konstantnom uvećavanju neprijateljskih snaga kako je vreme odmicalo, bez postizanja željenih efekata.
Posebno su analizirana dejstva i uloga Kopnene vojske i RV i PVO koji su, između ostalog i mnogobrojnim manevrima, onemogućili efikasna dejstva neprijateljskih snaga. Nije zaboravljen ni značaj inženjerskih dejstava i maskiranja koji su umnogome doprineli odbrani zemlje i očuvanju odbrambenih resursa Vojske SRJ. Posebno je istaknuta uloga herojskih brigada, čiji su pripadnici iskazali visok nivo junaštva i morala na borbenim položajima.
VIDEO: Da li će srpski piloti u skorije vreme dostići obučenost ruskih i NATO pilota?
(Telegraf.rs/Tanjug)