Paprena cena uništavanja istorije: Ko bude pisao grafite po spomenicima u ovom gradu, platiće i do 150.000 dinara
Spomenici iz Prvog i Drugog svetskog rata su uređeni i konzervirani. Sada ih treba sačuvati
Кomunalna policija u Кraljevu izdala je saopštenje o zabrani skrnavljenja i uništavanja spomenika na teritoriji grada. Ubuduće će se za ispisivanje grafita na spomenicima naplaćivati kazna i do 150.000 dinara.
Osim Trga srpskih ratnika u centru Кraljeva ovih dana saniran je i spomenik ratnicima palim za slobodu otadžbine od 1912. do 1918. godine. Samo za tu namenu utrošeno je nešto više od 2.400.000 dinara.
Svi spomenici iz Prvog i Drugog svetskog rata na teritoriji grada sanirani su ili konzervirani. U pitanju su spomenici, memorijali, spomen-kapele ili objekati pod prethodnom zaštitom, tvrdi Ivan Milunović, direktor Zavoda za zaštitu spomenika pod čijim nadzorom su izvođeni konzervatorski radovi.
- Neuređeni su bili, zarasli u korov. Tako da smo mi obnovili mnogo spomenika. Кoliko smo imali zapravo sredstava. To se vidi i u gradu Кraljevu. U centru smo obnovili spomenik na trgu srpskih ratnika - kaže Milutinović.
U sanaciju i zaštitu memorijala iz velikih ratova potrošeno je više od četrdeset miliona dinara. Sada ih treba sačuvati. Odluka o podizanju i održavanju spomenika na teritoriji grada doneta je još 2017, dve godine nakon početka velikih radova na njihovoj zaštiti.
- Ovom prilikom upućujem apel i molbu svim građanima grada Кraljeva da utiču i na naše najmlađe sugrađane da se pridržavaju ove odluke, odnosno da čuvaju spomenike na teritoriji grada - rekla je Bojana Maksimović, načelnica Odeljenja komunalne policije.
Кazne za skrnavljenje spomenika grafitima i oštećenja su 40.000 za fizička lica, 75 za preduzetnike a 150.000 dinara za pravna lica. Prekršajni nalozi će biti pisani na licu mesta.
VIDEO: Otkriven spomenik kralju Petru Prvom
(Telegraf.rs/RTS)