Ceo život pogrešno pijete rakiju: Mislili ste da ide samo uz 3 stvari, a to je zabluda. Pronašli smo savršeno meze uz svaku vrstu (FOTO)

Naše rakije su jedinstven proizvod koji ide uz različite zalogajčiće

Ljubitelji vina uglavnom znaju koja se hrana "uparuje" sa kojim vinom, ali ako radije pijete rakije postoji mogućnost da sve što ste znali o uklapanju ovog pića sa hranom jednostavno - nije tačno! Rakija se ne pije samo uz pršutu, kobasice i slaninicu.

Nikola Biorčević, poznati srpski enolog i jedini naš međunarodni sudija za vina, kaže da mu je sada izazov bio uklopiti rakije i hranu. On otkriva i kako se to čini.

- Prvo probate destilat (rakiju) koji želite, promuljajte po ustima, i izdahnite vazduh kroz nos bez otvaranja usta. Onda merite koliko dugo osećate aromu destilata na nepcu, brojite u sebi sekunde. Potom probajte hranu, pa opet brojite. Ako hrana kraće traje od tog destilata, znači - nešto ste promašili. Ako traje duže, opet ste promašili. Morate da izaberete destilat i hranu identične dužine trajanja na nepcu. To je prvi uslov. Drugi uslov je aromatski kompleks. Znači, slažete aromatski kompleks destilata sa aromama hrane - objašnjava Biorčević.

Kaže da je ovakvo uklapanje hrane i rakije prvi put urađeno u Srbiji. Do sada su se ljubitelji kapljice čvrsto držali ideje da se uz rakiju jedu samo pršuta i kobasice. Biorčević pojašnjava da strana pića, poput viskija, konjaka, votke i džinova, po pravilu ne idu sa hranom nego se služe kao kokteli ili kao aperitivno piće. Zbog toga su naše rakije jedinstvene, a takođe i naš jedinstven proizvod koji bi trebalo da promovišemo i proguramo u svet. Takođe i da pokažemo kako u potpunosti u rakijama uživati, pojašnjava enolog.

Saznanje je koje na nepcima izaziva eksploziju ili možda baš harmoniju ukusa i mirisa. Ovako rakije valja uparivati sa hranom:

TRAVARICA

Enolog kaže da je piće dobrodošlice travarica, a ovde je u pitanju rakija na bazi od šljive i sa 16 vrsta trava. Uz nju ne ide hrana.

Zalogaj uz šljivovicu Foto: Telegraf

VILJAMOVKA

Viljamovku valja upariti sa sirom mocarela i listovima suve kruške. Mocarela je blagog ukusa, a uz većinu rakija se biraju mladi sirevi neutralnog ukusa. Mesto suve kruške ovde je jasno.

Viljamovka, mocarela i suve kruške Foto: Telegraf

KAJSIJEVAČA

Uz kajsijevaču jede se tost sa nekim blažim sirnim namazom i suvom kajsijom. Ovo je izuzetno dobro uklopljena kombinacija, treba je probati.

Kajsijevača, sirni namaz i kajsije Foto: Telegraf

DUNJA

Uz rakiju dunju enolog je uklopio sir gauda, i opet u potpunosti pogodio harmoniju ukusa sira i rakije. On objašnjava da ova rakija ima nizak sadržak kiselina i "na kraju" pecka, a idealan partner joj je gauda, polumasni sir koji umiruje peckanje rakije.

Dunjevača, gauda sir Foto: Telegraf

ŠLJIVA 5

Šljivu pet godina staru enolog je upario sa neutral grisinama obavijenim pršutom i pokoju maslinu. Biorčević napominje da su naše najbolje sorte šljiva za rakiju madžarka i ranka.

Šljiva 5 godina, grisine sa pršutom Foto: Telegraf

ŠLJIVA 10

Uz desetogodišnju šljivu Biorčević predlaže zapečenu rolovanu suvu šljivu obavijenu dimljenom pršutom. Razlog je - da bi se ukus dimljene pršute upario sa jedva osetnom aromom dima iz rakije, koju piće vremenom povlači od bureta.

Suva šljiva sa dimljenom pršutom Foto: Telegraf

MEDOVAČA

I za kraj nešto što možda nijedan ljubitelj rakija nije očekivao - rakija sa slatkišem. Medovača je uparena sa krem tortom od vanile, koja je vrlo blagog ukusa i jedva slatka.

Analiziranje rakija i hrane i njihovo uklapanje zapravo je deo promocije srpskih, odnosno šumadijskih rakija. Rakije su jedini domaći proizvod koji možemo ozbiljno da izvozimo, slažu se čuveni enolog Nikola Biorčević i vlasnik destilerija Goran Mijailović. Zbog toga će buduće uvoznike biti interesantno naučiti uz koju hranu se naše rakije piju. Promociju rakije i hrane uz nju podržala je Regionalna agencija za ekonomski razvoj Šumadije i Pomoravlja.

Medovača, krem torta Foto: Telegraf

VIDEO: Telegraf u destileriji Nenada Krstića, pili smo njegovu vrhunsku rakiju

(M.R.)