U Srbiji pesticidima ubijeno više od divljih 2.000 ptica, postaju ugrožene vrste: Nema kažnjenih za veliki broj trovanja
Divlje ptice zbog trovača postaju ugrožene vrste
U proteklih 19 godina u Srbiji od posledica trovanja stradalo je najmanje 2.054 divljih ptica.
Ovoliki broj otrovanih ptica alarmantan je, a pojedine zaštićene vrste gotovo su istrebljene, upozorili su stručnjaci iz Društva za zaštitu i proučavanje ptica Srbije (DZPPS), piše Vojvođanski istraživačko-analitički centar (VOICE).
U Društvu dodaju da je pesticid furadan najveći krivac za smrt divljih i ugroženih ptica.
Ova zabranjena supstanca deluje na centralni nervni sistem i izaziva paralizu mišića, što brzo dovodi i do smrti.
Populacija stepskog sokola opala je u poslednjih 20 godina za čak 70 procenata, a ta ptica dobila je status kritično ugrožene vrste. Populacija sivog sokola koji se vodi kao ugrožena vrsta u istom periodu opala je skoro za polovinu, a glavni razlog masovnog opadanja broja obe vrste sokolova jeste njihovo ubijanje i proganjanje koje sprovode golubari, naveli su iz DZPPS.
Još jedna ugrožena vrsta je i orao belorepan, a 97 orlova belorepana stradalo je od posledica trovanja u istom periodu, podaci su iz baze DZPPS.
U toj bazi Vojvodina je mesto na kome je najviše ptica otrovano furadanom.
Predsednik DZPPS-a Milan Ružić rekao je da je ubijanje grabljivica, posebno sokolova, za koje su odgovorni pojedini golubari označeno kao glavna pretnja opstanku ugroženih stepskog i sivog sokola. Prema njegovim rečima, celoj situaciji doprinosi i nekažnjivost onih koji truju ptice.
- Gotovo niko u Srbiji nije kažnjen zbog trovanja ptica. Poznata su nam samo dva slučaja gde su osobe odgovarale za trovanje ptica - naveo je Ružić, ukazujući i da furadan nije teško pronaći i kupiti, o čemu svedoči i slučaj zabeležen prošle godine kada je DZPPS prijavio čoveka iz Sente koje je ovaj otrov prodavao na tezgi tokom vašara.
Takođe, ptice truju kreozanom i brodifakumom.
Podsetimo i da je krajem prošle godine zabeleženo masovno trovanje više od 70 životinja kod Vršca, na samom obodu grada.
Trovanje divlјih vrsta ptica i sisara se najčešće dešava putem zatrovane hrane, odnosno ishranom divlјih vrsta ptica i sisara leševima životinja ili semenom, koji su namerno tretirani sredstvima koji sadrže karbofuran i namerno postavlјeni kao mamci.
(Telegraf.rs/Voice)