Evo kako će đaci u Vojvodini nadoknađivati časove koje su propustili zbog gripa
Spajanje časova i prečasi neka su od rešenja da se nadoknadi izgubljena nedelja
Novosadske osnovne i srednje škole mahom su se odlučile da nastavu propuštenu zbog gripa nadoknade sažimanjem gradiva, tj. skraćivanjem i spajanjem časova, iako je to suprotno preporukama Ministarstva prosvete.
Đaci nisu išli u školu pet dana, od 18. do 22. februara, pošto su prvo Ministarstvo prosvete, a potom i Pokrajinski sekretarijat za obrazovanje, na predlog Vlade Srbije, obustavili nastavu. Đaci su u klupama od 25. februara, a na školama je bilo da organizuju nadoknađivanje propuštenih časova. Način nadoknade dogovoren je za sve novosadske škole na aktivu direktora, a predlozi su prošli savete roditelja, školske odbore, nastavnička veća i, na kraju, Pokrajinski sekretarijat za obrazovanje.
Ono što je bio generalni predlog ministra prosvete školama je nadoknada radnim subotama ili organizovanje pretčasa ili dodatnog časa nakon nastave radnim danima. Produžetak školske godine nije moguć zbog polaganja male mature od 17. do 19. juna.
Pojedini roditelji obratili su se redakciji 021 sa pitanjem - kako je moguće nadoknaditi nastavu sažimanjem gradiva? Kako se vidi na primeru nekoliko škola u Novom Sadu, nadoknada je obavljena tako što su dva časa "spojena" u jedan koji traje ukupno 60 minuta, a pišu se kao dva odrađena časa. Time su faktički oba časa skraćena za po 15 minuta.
Da je sažimanje gradiva zvanično usvojena odluka većine škola u Novom Sadu potvrđuje za 021 zamenik predsednika Aktiva direktora osnovnih škola i direktor OŠ "Nikola Tesla" Igor Milićević. Kako kaže, plan koji podrazumeva sažimanje gradiva i skraćivanje pojedinih časova je "najbolji i najfleksibilniji, a i dalje je u skladu sa zakonom".
- To je plan koji je, po nama, jako dobar. Nadoknada se radi tako što se drže dva časa od po pola sata, što je po zakonu, gde se ujedno i sažima nastavna jedinica za te časove. Od sledeće nedelje počinje nadoknada u većini novosadskih škola i trajaće do početka prolećnog raspusta. Kod nas u 'Nikoli Tesli' se cele sledeće nedelje nadoknađuje samo prvi čas - nastavnici će imati prvi čas pola sata kao skraćen i dodaju pola sata kao drugi čas - dakle dva časa od sat vremena. Mi ne možemo subotom da radimo jer su sada takmičenja, a takmičenja ne mogu da se odlažu. Ovakav plan apsolutno zadovoljava zakon, normativ, potrebe dece i nastavnika, a propušteno će se odraditi bez komplikacija - objašnjava Milićević.
Kako za 021 kaže predsednica Saveta roditelja za osnovne i srednje škole u Novom Sadu Jelena Desnica, najbitnije je izabrati model koji ne podrazumeva da đaci trpe štetu i nešto što je "pro forme".
- Neke škole odlučile su se za model pretčasa, neke za dopunski čas nakon nastave. Van priče je bio rad za vreme raspusta, odnosno praznika, a u obzir je dolazila radna subota, naročito u srednjim školama, u kojima postoji mnogo veći fond časova u odnosu na osnovne škole i postoji potreba za tom subotom - kaže Desnica za 021.
Na pitanje da li je pola sata dovoljno za nadoknađivanje gradiva, naša sagovornica objašnjava da se u tom periodu nastave zapravo odvija teorija, a poslednjih ili prvih 15 minuta nastave najčešće je osmišljeno za propitivanje i ocenjivanje.
- Ova nadoknada je namenjena isključivo nadoknadi gradiva koje nije obrađeno zbog obustave nastave, a ne propitivanju đaka, te je cilj proći gradivo i fokusirati se na konkretan rad na novoj nastavnoj jedinici - dodaje Desnica.
Za razliku od novosadskih škola, škole u Zrenjaninu mahom su predložile uvođenje pretčasa za nadoknadu nastave, kaže za 021 Zvonimir Jović, nastavnik u Elektrotehničkoj i građevinskoj školi "Nikola Tesla" i predsednik Unije sindikata prosvetnih radnika Vojvodine. On je mišljenja da se sažimanje gradiva može obaviti tamo gde postoji jedan ili dva časa nekog predmeta nedeljno, ali ne i kod, na primer, matematike, koju đaci imaju i po četiri časa nedeljno u srednjoj školi.
- Za mene je jako bitno da se ne rade radne subote jer smatram da nemaju efekta - naročito u srednjim školama u opštinama u koje đaci redovo putuju sa sela ili slično. Mi često imamo problem da realizujemo i obaveznu nastavu subotom jer se nastavnici pojave, ali đaci ne. Smatram i da skraćivanje raspusta nema smisla, a produžetak školske godine su neki predlagali - ali je to vrlo diskutabilno - navodi Jović za 021.
I on naglašava da se nadoknada odnosi isključivo na teoriju koju je potrebno proći, te da ne mora svaki čas, u svakoj školi, uvek da traje 45 minuta.
U ministarstvu prosvete za 021 negiraju da su školama predlagali sažimanje nastave. Bilo je reči o sažimanju nastavnog plana, ali ne i nastave, a primeri kojima se vode osnovne škole, kažu, nije dopušten.
- Stav Ministarstva prosvete je da nije dozvoljeno da se sažima gradivo i skraćuju časovi. To je čak i ministar rekao u više navrata u javnim nastupima. Suština jeste korist učenika. Ako direktori pojedinih škola smatraju da je najbolje za učenike da im sažmu gradivo, odnosno sa jednim časom od 60 minuta zamene dva od po 45, to je na njima - barem kada je reč o Vojvodini, imajući u vidu da su prenete nadležnosti - navode za 021 u Ministarstvu prosvete i dodaju da roditelji čak mogu da prijave nadležnim inspekcijama ovakve primere odvijanja nastave.
Međutim, u Pokrajinskom sekretarijatu za obrazovanje za 021 navode da su dali saglasnost na ovakvo odvijanje nastave i da je ispunjen, kako kažu, zakonski minimum. Dodaju da im se Ministarstvo prosvete nije obraćalo sa preporukama o načinu nadoknade časova.
- Nadoknada časova subotama i pretčasima bi povećala opterećenje učenika i izazvala organizacione probleme školama, jer veliki broj nastavnika radi u dve-tri škole. Nadalje, većina takmičenja iz predmeta se održava subotom, pripremna nastava za upis na fakultete se, takođe, održava subotom. Iskustvo nam govori da se nastava radnim subotama odvija tako što se časovi, najčešće, skraćuju na 30 minuta. Nadoknada časova putem skraćivanja raspusta bi, po našoj pretpostavci, izazvala negodovanje roditelja. Zbog svega navedenog smatramo da je ovaj predlog nadoknade časova najcelishodniji, a u skladu je sa zakonskim minimumom -kažu u sektoru za obrazovanje Sekretarijata za 021.
VIDEO. Počelo je nešto da vas lomi, proverite da li imate grip pre nego što postane kasno
(Telegraf.rs/021.rs)