Nevenin sin se ubio pred njom sa 14 godina: Trpeo je nasilje, davali su mu drogu, a ona se bori da se taj pakao nikom ne ponovi (VIDEO)

Njena ideja je da roditelji čija deca postanu žrtve neke nove droge znaju kako da reaguju i spreče tragediju

Pre tri i po godine mali Aleksandar Vrtulek digao je ruku na sebe. On je popio takozvanu "mjau mjau" drogu i od pametnog, veselog dečka postao dete sa problemom koji niko nije mogao ili hteo da reši.

Njegova majka Nevena danas ne odustaje od borbe, ali ne za pravdom za izgubljenog sina, već da se takva situacija više nikome ne ponovi. Novosadska novinarka je izgubila jedino dete koje se bukvalno pred njenim očima bacilo u ambis, i baš zato ne želi da odustane.

Na tu ideju majka je došla, kada je uočila problem kod svog sina, pa ga je testirala na prisustvo droge, ali test ne obuhvata nove narkotike...

Brinulo ju je njegovo potpuno poremećeno ponašanje, a onda je usledilo maltretiranje u školi - bio je označen kao svedok jednog incidenta, kojem nije ni prisustvovao. Iako je izjavio da ništa ne zna, vršnjaci su počeli da ga maltretiraju i proganjaju.

Na Neveninu inicijativu, kako bi pomogla roditeljima da kod dece prepoznaju znake upotrebe novih droga, grupa studenata novosadskog Pravnog fakulteta sa profesorkom Draganom Ćorić je napisala predlog "Aleksandrovog zakona", po kojem bi se u momentu dobijanja informacije o pojavi nove droge od Evropskog centra za praćenje narkotika to trebalo obelodaniti u elektronskim i štampanim medijima i na portalima u roku od 24 do 72 sata.

- To je alarm na nove droge koje se pojave, da bi se upozorili roditelji, pre svega kada primete promene u ponašanju svog deteta, da prvo pogledaju da nisu možda u pitanju nove droge, jer je tamo opisano i kako se ponašaju deca koja su ih probala - ispričala je Nevena Vrtulek za "Telegraf".

Aleksandar i Nevena Vrtulek, Foto: Facebook

Kada je počela da govori o sinu, na trenutak nije mogla da zaustavi suze.

- Bio je višestruko talentovan, lep, bio je žrtva nasilja, ali nasilja koje je prouzrokovano da tako kažem institucionalno, prosto nije primenjen zakon za decu koja treba da svedoče i to je donelo mogućnost i zlostavljačima, a i čoveku koji ga je bez mog znanja označio kao jedinog svedoka. Znači, dali su im prostor da ga pritiskaju i jedni i drugi... - pričala je ona prisećajući se detalja pre kobnog događaja.

Dečak nikada nije smogao snage da sa majkom podeli problem koji ga je odveo u smrt.

- On je bio suviše mali da shvati i da se izbori sa takvom situacijom, jako mi je žao što to nije podelio sa mnom, jer bih mu ja naravno kao i u svim situacijama pomogla, kao i svaka majka. Moj sledeći korak je osnivanje fondacije "Aleksandar Vrtulek" i otvaranje savetovališta za tinejdžere sa poremećajima u ponašanju, mislim da ću tako pomoći i deci, a i roditeljima - kazala je majka.

Problem je, dodala je ona, taj što su institucije za njenog sina bile neme.

- Ja sam se obratila svim institucijama koje se bave decom, jer sam odmah na detetu primetila promenu, on se drastično promenio, preko noći. Škola nije reagovala, ja sam se obraćala pedagoškinji, proganjala sam je da razgovara sa njim, svaki put sam rekla razednoj da on neće da ide u školu, da mu ja pravdam časove, ne bi li reagovala... Išla sam i u policiju, on je 2 meseca išao kod psihologa, prosto je nemoguće da njemu nije moglo da bude pomoći - pričala je Nevena.

Ona je jedna od dobitnica nagrade "Naj žena" koju svake godine dobija deset žena iz Srbije.

(Dunja Savanović)