Od svog roda samo je on ostao u selu nadomak Leskovca: Ukoliko ovog usamljenika napadne bolest, preti mu potpuni nestanak (FOTO)

Nadvisujući sve u našem dvorištu i okolini, nadživeće sve nas, ukoliko ga ne uništi Holandska bolest, kaže Bratislav Zdravković

- U našem dvorištu je od kada ga je zasadio moj deda, evo već više od 70 godina - kaže za Jugmediu Bratislav Zdravković iz sela Vinarce kod Leskovca.

Visok je oko 40 metara, ima bujnu krošnju, zdravo stablo i  izdanke u prečniku od po nekoliko metara. I ovo bi bila uobičajena priča da brest nije drvo koje je gotovo nestalo u celoj Srbiji, iako u svom prirodnom okruženju, u šumi, može da živi i po 500 godina, piše Jugmedia.

- Brest je izuzetno drvo za izradu nameštaja, crvenkasto-braon boje, otporno na truljenje, kao i za pejzažnu arhitekturu, a u Srbiji je raritet, jer ga je uništila  pošast, gljivica nazvana Holandska bolest - objašnjava za Jugmediu Predrag Đorđević, inženjer šumarstva.

U Batinom dvorištu živi 70 godina; Foto: Jugmedia

Podseća da je davno u Gornjem Trnjanu postojao brest poznat i po izvoru vode pored njega, koji je smatran lekovitim.

- Osim ovog primerka brest sam, kao pojedinačna stabla, video na Radan planini i u retkim seoskim dvorištima - kaže Đorđević.

U svetu, ovo drvo naročito vole Amerikanci. Omiljeno im je za sadnju u drvoredima, tako da gotovo svaki grad ima ulicu brestova. Rasprostranjen je i u severnoj  Evropi.

Kod nas u Srbiji, osim što je istrebljen, spadao je i u čuvena drva zapise, a o tom kultnom odnosu prema njemu svedoče brojna imena naselja, kao što je na primer, Brestovac.

Brest je jedna od omiljenih vrsta drveća Amerikanaca; Foto: Jugmedia

Brest koji je poslužio za priču iz okoline Leskovca je impresivne lepote, moćnog izgleda i podseća na starinsku Srbiju koje odavno nema. Zastrašujući je huk njegovog mnogobrojnog lišća kad duvaju snažni vetrovi povijajući mu grane.

- Nadvisujući sve u našem dvorištu i okolini, nadživeće sve nas, ukoliko ga ne uništi Holandska bolest - kaže Bratislav Zdravković.

A opaka bolest, iako nazvana "holandska", došla je iz zemlje koja i najviše voli i gaji brestove, iz Amerike.

VIDEO: Državni posao zamenili su neobičnim zanimanjem na selu

(Telegraf.rs/Jugmedia)