Izmerili smo kvalitet vazduha i zabezeknuli se: U Beogradu se bukvalno jedva diše, opasnih čestica ima 3 puta više nego što je dozvoljeno. Širom Srbije je kritično (FOTO)
Ove čestice naročito su opasne jer se skladište u najdubljim delovima pluća i mogu da izazovu teška oboljenja
Vazduh je širom Srbije veoma zagađen, a u Beogradu je alarmantno - veoma opasnih čestica koje sa sobom nose teške metale (PM10 i PM2.5) trenutno ima tri puta više od dozvoljene vrednosti, pokazao je naš merač.
Prema merenju Telegrafa, zagađenost vazduha na Autokomandi je kritična, jer ove čestice dostižu vrednost od 174 mikrograma po kubnom metru, a dozvoljeno je najviše 50.
Kod Ušća je stravično i bukvalno nepodnošljivo.
Ako živite u ovom delu Beograda, izbegavajte da puno vremena provodite napolju, jer ovde opasnih PM10 čestica ima 224 mikrograma po kubnom metru, što je oko četiri puta više od dozvoljene vrednosti.
Loše je i kod Sava Centra gde vrednost čestica PM10 iznosi 144 mikrograma po kubnom metru, a PM2.5 135.
A na Vračaru, stavite maske! Itrovnih čestica ima skoro četiri puta više od dozvoljene vrednosti.
Vazduh je, prema podacima Agencije za zaštitu životne sredine, zagađen i u Smederevu, Subotici, Obrenovcu, Beočinu, Valjevu, Užicu, Popovcu i Nišu.
PM10 čestice su smeša koja obuhvata dim, čađ, prašinu, soli, kiseline i metale. One nastaju tokom rada motora i hemijskih reakcija koje se odigravaju u atmosferi neposredno pri izlasku dimnih gasova iz industrijskih dimnjaka.
PM10 su među najopasnijim česticama u vazduhu, jer se skladište u najdubljim delovima pluća. One mogu da izazovu astmu, bronhitis, pa čak i rak pluća. Uz te PM10 uvek idu i PM2.5 čestice koje još lakše dospevaju u organizam jer su sitnije, i upravo one sa sobom nose teške metale.
Kako se zaštititi
Ako u vazduhu ima od 51 do 150 mikrograma ovih otrovnih čestica, aktivna deca i odraslim kao i svi sa respiratornim oboljenjima poput astme, trebalo bi da ograniče vreme provedeno napolju, što bi u Srbiji trebalo da se odnosi na stanovnike Subotice i Kosjerića.
Upozorenje je još ozbiljnije kada nivo čestica varira od 151 do 300 mikrograma, u šta se kod nas uklapa Novi Beograd. Tada bi oni koji boluju od respiratornih oboljenja trebalo da izbegavaju duže provođenje vremena napolju, dok bi svi ostali trebalo da ga ograniče.
Najgore je tako gde je količina PM čestica iznad 300 mikrograma. Oni koji žive u tim metsima trebalo bi potpuno da izbegavaju boravak napolju, bili bolesni ili poptuno zdravi. Ovo upozorenje odnosi se na žitelje Niša i Valjeva.
VIDEO: Prijave pljušte ali mi i dalje zagađujemo
(M.L./G.A.)