Sećate se ostavljenog bolesnog mladića koji je lutao Beogradom i tražio da se vrati kući? Kažu da je sve spremno, ali on je još zarobljen ovde

U psihijatrijskim institucijama za njega nema mesta

Iranski državljanin Sarlaknezhad Homajoun (25), kojeg su roditelji još pre godinu dana ostavili u Srbiji i pocepali jegova dokumenta, još se nalazi u prihvatnom centru u Krnjači, uprkos tome što su u ambasadi Islamske republike Iran kazali da su spremni da izdaju papire za njegov povratak u Iran.

Ambasada, dakle, nije prepreka za njegov povratak, a problem se sada rešava sporo. Poteškoće su nastale pre svega zbog psihičkog stanja Homajouna i činjenice da mu je u Srbiji određen staratelj. To znači da momak ne može bez pomoći da se vrati u domovinu, iako mu je to jedina želja. Još veći problem je - ko će ga dočekati u zemlji porekla.

- Internacionalna organizacija za migrante odbila je da lice prebaci u zemlju porekla, jer po njihovim pravilima, nemaju potvrdu ko će lice primiti u zemlju porekla - u ovom slučaju članovi porodice odbijaju da ga prime. Komesarijat za izbeglice i migracije izjavio je da lice mogu transportovati u zemlju porekla samo ako je u pratnji sa drugim sunarodnicima - kazali su u Ministarstvu za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja.

Kako saznajemo, u toku su pripreme za njegov povratak, a pre puta momku će biti obezbeđen i slušni aparat, pošto mu problem sa sluhom dodatno otežava komunikaciju. Nakon svih potrebnih procena psihijatra, zaposleni u Komesarijatu za izbeglice pomoći će mladiću da se konačno uputi na let za Teheran.

Iako je ovaj momak Iranac i nalazi se u centru za migrante, on, zapravo nije azilant, jer nije svojom voljom ostao u Srbiji, niti želi da nastavi put u Evropsku uniju. Međutim, psihijatrijske ustanove do sada nisu mogle da ga prime kao pacijenta jer su - prebukirane.

Ilustracija: Telegraf/Privatna arhiva/Shutterstock

- Od decembra su upućivani zahtevi ustanovama za smeštaj odraslih korisnika sa psihijatrijskim problemima i još se čeka na odgovor, jer su sve ustanove popunjenih kapaciteta. Lice boravi u Srbiji skoro godinu dana, bilo je smešteno u Komesarijatu za izbeglice i migracije u Principovcu i tek kad je stigao u Centar preduzete su sve radnje za njegovu zaštitu i smeštaj, u rekordnom roku - kazali su u Ministarstvu.

Inače, povodom slučaja Homajouna prošlog petka organizovan je i sastanak.

- Poslednja konferencija o ovom slučaju održana je u petak, na koju su bili pozvani i predstavnici Ambasade Irana, koji se nisu pojavili, a prisustvovali su predstavnici Internacionalne organizacije za migrante i Komesarijata za izbeglice i migracije, kao i organ starateljstva, staratelj i predstavnik Centra za socijalni rad koji je zadužen za pomenuto lice. Trenutno se čeka slobodno mesto u našim ustanovama, koje se može svaki trenutak osloboditi, a u međuvremenu nastaviće se, shodno mogućnostima, da se brine o navedenom licu - dodaju u Ministarstvu.

STARATELJA IMA OD DECEMBRA

- Privremeno starateljstvo nad navedenim licem postavljeno je krajem decembra 2018. godine. Od trenutka kada je lice sa posebnim potrebama prijavljeno od strane terenskih socijalnih radnika iz Centra za socijalni rad Palilula, kontaktirana je Internacionalna organizacija za migrante (IOM) i Komesarijat za izbeglice i migracije (KIRS). Lice je starije od 18 godina (rođeno 1993. godine), odvedeno je na psihijatrijski pregled, te mu je na osnovu nalaza lekara dodeljen privremeni staratelj. Utvrđeno je da lice nije u procesu azila - objašnjavaju u Ministarstvu.

VIDEO: Mladić trči go u Nišu

(Mateja Beljan)