Tragedije u teretanama nisu retka pojava, a gde vežbači ili treneri greše? Ko uopšte sme da vodi treninge i kako se stiče licenca?

Vodi se česta polemika koliko obrazovani treba da budu treneri

Smrt studenta iz Šapca, Stefana Zečevića (24), koji je preminuo u teretani, potresla je javnost i otvorila mnoga pitanja - ko su treneri u teretanama? Ko vrši nadzor? Kako se dobija licenca za rad i koliko smo bezbedni u teretanama?

Iz novobeogradske teretane u kojoj se dogodila tragedija za "Telegraf" su rekli da su u šoku i da izražavaju najiskrenije saučešće porodici preminulog dečka. Naveli su i da je on bio član te teretane i da je redovno dolazio.

- Juče je trenirao sam i odjednom je pao, ostali članovi koji su vežbali, pritrčali su u pomoć, pokušali da mu pruže prvu pomoć, dok su drugi zvali Hitnu pomoć. Stigla je lekarska ekipa, pokušavala reanimaciju, ali nije bilo spasa. Nažalost, sumnja se da je u pitanju srce, ali obdukcija će pokazati - rekli su nam iz ove teretane.

Nebojša Stojakoski iz Saveza za rekreaciju i fitnes Srbije za "Telegraf" je rekao da je prvi i osnovni preduslov za dobijanje dozvole za rad formalno ili neformalno obrazovanje iz predmetne oblasti. Formalno se stiče na Fakultetu za sport i fizičko vaspitanje, a neformalno preko akreditovanih kurseva tj. putem stručnog osposobljavanja.

Trener ne može da bude bilo ko, s obzirom da u najmanju ruku mora da prođe kurs stručnog osposobljavanja za operativnog trenera u fitnesu kako bi stekao uslov da dobije licencu, te da sa srednjom školom, ne postoji mogućnost dobijanja dozvole za rad. Licenca se po zakonu obnavlja posle tri godine, u kom periodu njen nosilac mora da se stručno usavršava i time prikupi određen broj bodova - rekao je Stojakoski.

U Savezu za fitnes i rekreaciju Srbije kažu da trener ne može da bude svako; Foto: Pixabay.com / 3 vežbe zbog kojih brže starite

DA LI IPAK POSTOJE TRENERI SA SREDNJOM ŠKOLOM?

- Naravno da postoje treneri sa završenim srednjim školama, koji imaju završene te neke kurseve. Te dve grane obrazovanja ne mogu da se porede, jer sam ja četiri godine izučavala anatomiju ljudskog tela, na Fakultetu za sport i fizičko obrazovanje. Suludo je komparirati te dve stvari, a i ljudi iz Saveza dobro znaju da su izdavali licence trenerima koji imaju srednju stručnu spremu - kaže naša sagovornica, koja je trener u jednoj teretani na Vračaru.

U Ministarstvu sporta i omladine istakli su da je obaveza da sportski stručnjaci (treneri, instruktori i dr.) poseduju dozvolu za rad izdatu od strane nadležnog nacionalnog sportskog saveza postoji u našem pravnom sistemu kao zakonska obaveza od Zakona o sportu iz 2011. godine, a postojala je i ranije kao obaveza iz sportskih pravila nadležnih nacionalnih i međunarodnih sportskih saveza.

ZAŠTO SAVEZ TREBA DA IZDA LICENCU? 

Na pitanje zašto je važno da pored stečenog zvanja, treneri imaju licencu za rad, iz Ministarstva za sport i zdravlje nam je rečeno da je takva odluka doneta kako bi sistem sporta u Srbiji bio u skladu sa međunarodnim standardima.

- Jedan od osnovnih razloga za donošenja Zakona o sportu iz 2011. i 2016. godine bilo je potpuno usklađivanje sistema sporta u Srbiji sa međunarodnim standardima u oblasti sporta, uključujući i sporska pravila nadležnih međunarodnih sportskih saveza. Kao što FIFA, UEFA, FIBA, IHF, IVF i drugi najznačajniji međunarodni sportski savezi imaju obavezno licenciranje sportskih stručnjaka - rečeno je iz Ministarstva.

USLOVI DOBIJANJA LICENCE 

Dozvola za rad se izdaje, po pravilu, na tri godine, i može da se obnovi sportskom stručnjaku samo ako je obavio stručno usavršavanje u skladu sa Zakonom o sportu.

Izdata dozvola za rad može se i oduzeti, ukoliko se obavlja stručni rad za koji nije izdata dozvola za rad, ako se teže prekrše obaveze u vezi stručnog rada utvrđene zakonom (npr. zabrana diskriminacije sportista, zabrana učešća u dopingu sportista i dr.) i sportskim pravilima, ako je sportskom ili ako sportski stručnjak prestane da ispunjava propisane uslove za izdavanje dozvole za rad.

Ko ustvari može postati trener?; Foto: Pixabay.com

U te uslove pored potrebne stručne spreme ili stručne osposobljenosti spada i odgovarajuću zdravstvena sposobnost, profesionalna praksa, stručno sportsko iskustvo, stručno usavršavanje, postignuti sportski rezultati i pripadnost nacionalnom sportskom savezu. Koji uslovi će biti potrebni nekom sportskom stručnjaku za dobijanje dozvole za rad, zavisi od toga koji nivo dozvole za rad želi da dobije.

U okviru svake sportske grane definišu se sportskim pravilima nadležnih nacionalnih sportskih saveza, koja moraju biti usaglašena sa sportskim pravilima nadležnih međunarodnih sportskih saveza, minimalno dva, a maksimalno četiri nivoa dozvole za rad, osim ako sporskim pravilima nadležnog međunarodnog sportskog saveza nije drukčije određeno.

(S. Čenad - s.cenad@telegraf.rs)