Proizvode otpad u Srbiji i ne prijavljuju: Skoro 2.000 prekršajnih prijava protiv preduzeća (VIDEO)

Od ove godine kontrolište se i istinitost podataka

Agencija za zaštitu životne sredine podnela je 1.987 prekršajnih prijava protiv preduzeća koja prošle godine nisu podnela izveštaj o "proizvodnji" otpada.

Do sada je stiglo 10.000 izveštaja za 2018. godinu, a direktor Agencije Filip Radović najavio je da će ove godine prvi put biti kontrolisana i istinitost podataka koji se nalaze u izveštajima.

Rok za podnošenje godišnjih izveštaja o otpadu Agenciji je 31. mart, a prošle godine podneto je više od 25.000 izveštaja.

- Ono što nije dobro jeste da i dalje postoji veliki broj kompanija koje ne ispunjavaju ovu zakonsku obavezu. To više neće moči da se desi. Prošle godine smo podneli 1.987 prekršajnih prijava protiv kompanija koje nisu dostavile izveštaje - kaže Radović za Tanjug.

Navodi da su sudovi tokom prošle godine donosili presude, ali da nema tačnu informaciju koliko jer su mnogi postupci još u toku. 

Filip Radović Foto: Tanjug/ Dimitrije Goll

- Reakcija sudova nije na odgovarajućem nivou. Ali, s obzirom da je sve ovo nova regulativa, možda je potrebno da prođe još neko vreme - kaže Radović.

Agencija se, dodaje, priprema da ove godine proverava podatke iz dostavljenih izveštaja, jer je uočeno da kompanije dostavljaju proizvoljne podatke.

- Od ove godine moći ćemo da radimo i detaljnu kontrolu samog kvaliteta podataka. Pored kontrole kompanija koje nisu dostavljale izveštaje, sada ćemo kontrolisati i kompanije koje su dostavile lažne izveštaje - ističe Radović.

U 2017. godini u Srbiji je, prema podacima Agencije, generisano, odnosno "proizvedeno", više od 11,4 miliona tona otpada, što je 1,6 tona po stanovniku.

Izveštaji koji stižu u Agenciju osnov su za obračunavanje naknada za zaštitu životne sredine, a po načelu "zagađivač plaća".

VIDEO: Hrana "iz kontejnera"? Postoji supermarket i za to!

(Telegraf.rs/Tanjug)