U ovom gradu neće se plivati za časni krst na Bogojavljenje, a razlog je sramota za celu zemlju
Na Aleksandrovačkom jezeru neće biti borbe za časni krst
Ni ove godine u Vranju, na Aleksandrovačkom jezeru, ali ni na nekoj od reka, neće biti plivanja za časni krst, na Bogojavljenje 19. januara. Plivanja neće biti jer u okolini Vranja ne postoji jezero, a ni reka, a da nisu zagađeni, a koji po veličini odgovaraju za plivanje.
Do 2014. godine 10 godina zaredom organizovano je plivanje u Aleksandrovačkom jezeru. Međutim, već duže vreme je u jezeru voda zagađena i nebezbedno je za plivanje, podseća Nenad Đorđević, gradski većnik za sport.
- Da bi se plivalo za časni krst trebalo bi da imamo veću površinu kao što je Aleksandrovačko jezero.
Na njemu nije preporučljivo da se pliva, a na Južnoj Moravi opet je neizvodljivo da se pliva, što zbog njenog korita i akumulacije kod Vranja, a što opet zbog kvaliteta vode. Ostaje jezero Prvonek kod Vranjske Banje, kao opcija o kojoj razmišljamo za sledeću godinu - dodaje Đorđević.
Ranijih godina, na Aleksandrovačkom jezeru bilo je i po pedesetak ljudi koji su učestvovali u plivanju za Bogojavljenski krst. Aleksandrovačko jezero nadomak Vranja toliko je bakteriološki i hemijski zagađeno da bi se eventualnim ispuštanjem vode u Južnu Moravu izazvala ekološka katastrofa nesagledivih razmera, upozorili su stručnjaci.
Oko čitave akumulacije su table sa upozorenjima o zabranama. Ne smeju se vodom navodnjavati njive jer su stručne službe Zavoda za javno zdravlje u Vranju još pre nekoliko godina ustanovile da je voda zaražena opasnom bakterijom ešerihija koli, koja naseljava creva čoveka i životinja, može izazvati opasne infekcije gastro i urogenitalnog trakta, sepsu, meningitis, zapaljenje pluća itd.
Od kada se krajem 2012. dogodio poslednji veliki pomor jezerske ribe, kada je uništen gotovo kompletan riblji fond, ovo jezero je praktično “neupotrebljivo”.
Lokalna samouprava u Vranju poslednjih godina, pokušava da nađe način da jezero revitalizuje, jer je predstavljalo omiljeno izletište Vranjanaca.
Ove godine plivanje za časni krst na otvorenim vodama u Pčinjskom okrugu organizuju opština Surdulica i Vladičin Han, i to na Vlasini i Južnoj Moravi.
Hanačani se ne obaziru na kvalitet vode u Južnoj Moravi, a na Vlasinskom jezeru plivanje će biti prava atrakcija jer će biti na najvišoj nadmorskoj visini u Srbiji, i to na oko 1.200 metara.
ŠIROM SRBIJE TRADICIONALNO PLIVANJE ZA ČASNI KRST
Širom Srbije danas će na veliki hrišćanski praznik Bogojavljenje biti organizovano tradicionalno plivanje za Časni krst. Pliva se 33 metra, koji simbolizuju broj godina života Isusa Hrista.
Od zemunskog Hrama Svetog oca Nikolaja krenuće litija do keja u Zemunu, gde će se plivati za časni krst u prisustvu partijarha SPC Irineja i gradonačelnika Beograda Zorana Radojičića.
Bogojavljenjem se obeležava uspomena dan kada je prema predanju Jovan Krstitelj u reci Jordan krstio Isusa i javljanje Boga u vidu goluba i glasa: "Ovo je Sin moj i njega poslušajte". Taj trenutak predstavlja objavljivanje Bogočoveka i Hrista kao mesije.
U svim pravoslavnim crkvama se osvešćuje voda koju narod uzima i nosi kućama, jer se veruje da ima duhovna i lekovita svojstva.
(S.T.)