Očekuje se najmanje 2.000 pacijenata večeras u Urgentnom: U narednim satima gore nego u košnici, svi su u pripravnosti

Za nas novogodišnja, a za lekare i sestre košmarna noć

Stiže pacijent krvave glave, s povredama po celom telu, polusvestan. Tehničari su već spremni i preuzimaju ga iz kola Hitne pomoći kod ulaza u Urgentni centar. Unose čoveka, u roku od jednog minuta mu otvaraju karton i vode ga u salu. Tamo je već gužva, jer su odavno dobili poziv i spremno čekaju da prionu na posao. U isto vreme pregled rade hirurg, ortoped, neurohirurg, neurolog. Napeto je, stresno, teško, ali stajanja nema.

Ovako izgleda svakodnevni rad lekara i tehničara u Urgentnom centru u Beogradu.

Za njih nema praznika. Ko radi u Urgentnom centru (UC), Novu godinu dočekuje kao noć kada se njaviše radi, tačnije kada se od posla pada s nogu. Svakog dana ovde se zbrine između 900 i 1.000 pacijenata iz cele Srbije, a samo ove noći očekuje se da ih bude duplo više, kažu u Urgentnom centru za Telegraf.rs.

- Tuče, prekomerna upotreba alkohola i saobraćajne nezgode tri su najčešća razloga zbog kojih zbrinjavamo pacijente u novogodišnjoj noći, a uvek ih bude mnogo više nego drugim danima. Tako da je noćna ekipa lekara već pripremljena za izuzetno težak i naporan rad koji ih ove noći očekuje. S obzirom na to da radimo 365 dana u godini i da se ovde zbrinjavaju sva najteža stanja, mi smo na te uslove navikli - navode za Telegraf u Urgentnom centru.

Da posla imaju preko glave, pokazuje i poslednja statistika iz 2018. godine:

- Urgentni centar tokom 2018. primio je 171.901 pacijenta

- Urađeno je čak 4.850.000 laboratorijskih analiza, i

- 15 transplantacija.

Zato, šta god mislili o tome kako pojedini lekari rade posao, danas svima u Urgentnom treba da skinemo kapu i poželimo lep odmor kad doček Nove godine prođe.

(M. Leskovac / Telegraf.rs)