Od 1. januara nas očekuju 2 velike promene: U matične knjige će moći da se upiše promena pola, a informacije o porezu će se dobijati na klik
Novim zakonskim rešenjem omogućeno je da se Registar matičnh knjiga poveže sa evidencijama jedinstvenih matičnih brojeva građana
Od 1. januara 2019. godine građane Srbije očekuju dve velike promene. Jedna se odnosi na Zakon o matičnim knjigama. Ona će omogućiti dobrovoljni upis podatka o nacionalnoj pripadnosti i upis promene pola u matičnu knjigu rođenih. Druga promena se tiče informacija o porezu na imovinu koje će biti dostupne na klik građanima.
MATIČNE KNJIGE
Jedna od najvažnijih novina odnosi se na vođenje matičnih knjiga u elektronskom obliku - Registru matičnih knjiga kao jedinstvenoj bazi podataka o ličnom stanju građana.
Elektronsko vođenje ove evidencije omogućava i elektronsku razmenu podataka sa drugim službenim evidencijama koje vode različiti organi. Između ostalog, omogućeno je povezivanje matičnih knjiga sa jedinstvenim biračkim spiskom kako bi se obezbedila ažurnost, tačnost i pouzdanost podataka.
Pomoćnica ministra državne uprave i lokalne samouprave Marina Dražić izjavila je da su matičari u opštinama i gradovima gotovo završile prepisivanje podataka iz matičnih knjiga građana za poslednjih 100 godina u elektronski oblik.
- Sada, sa novim zakonom, mi ih obavezujemo da podatke direktno unose u elektronski registar i da drugi organi koriste te podatke za određene postupke, kako bismo kao uprava pružali brže i kvalitetnije usluge našim građanima - rekla je Dražić.
Ona je naglasila da je izmenama zakona omogućena i značajna novina, a to je da se u matičnu knjigu rođenih upisuje podatak o nacionalnoj pripadnosti, kao i podatak o promeni pola, na osnovu potvrde zdravstvene ustanove.
- Evidentiranjem podatka o promeni pola u matičnu knjigu rođenih, omogućiće se nesmetano ostvarivanje daljih prava i interesa građana. Takođe, pripadnici nacionalnih manjina, kojih ima oko 13 odsto u odnosu na celokupno stanovništvo Srbije, moći će, samo ukoliko to žele, da i svoju nacionalnu pripadnost upišu u matičnu knjigu rođenih, što im je i Ustavom zagarantovano pravo - rekla je Dražić.
Novim zakonskim rešenjem omogućeno je da se Registar matičnh knjiga poveže sa evidencijama jedinstvenih matičnih brojeva građana. U tom smislu, napominje Dražić, sa Ministarstva unutrašnjih poslova počela je saradnja radi obezbeđenja preziznosti, tačosti i potpunosti ovog podataka u matičnim knjigama.
INFORMACIJE O POREZU NA IMOVINU
Informacije o porezu na imovinu i drugim izvornim javnim prihodima od 1. januara će biti dostupni na klik građanima, privredi i državi preko Jedinstvenog informacionog sistema lokalne poreske administracije.
Građanima i privredi biće omogućeno elektronsko podnošenje poreske prijave za utvrđivanje poreza na imovinu i uvid u celokupnu imovinu koju imaju širom Srbije, i to jednim klikom.
- Praktično je lokalna poreska administracija povezana sa državnim Data centrom i napravljen je informacioni sistem koji građanima i privredi omogućuje da preko jednog portala vide sve svoje poreske obaveze i podnesu poresku prijavu koja je vezana za imovinu - rekao je Tanjugu direktor Kancelarije za IT i eUpravu Mihailo Jovanović.
Kako je naveo, to je fantastičan rezultat eUprave i u rekordno kratkom roku uspelo se u tome da se centralizuju različite baze podataka 145 lokalnih samouprava.
Decentralizacija evidencije o porezu na imovinu bila je veoma loš korak sa aspekta elektronskih evidencija, ističe se u saopštenju Kancelarije.
(Telegraf.rs/Večernje novosti/Blic)