Srbija se guši u otrovnoj prašini: Valjevo i Užice trećinu godine imaju katastrofalan vazduh, Novi Sad guta ozon, a Bor sumpor-dioksid

Za ove opasne čestice kaže se da su nevidljivi ubica

Čestice PM10 ili, narodski rečeno, prašina u vazduhu, zadaju ogromne muke stanovnicima većih gradova, a najcrnje je u Užicu i Valjevu. Ova prašina nimalo bezazlena, jer nastaje kao posledica sagorevanja, dakle, od saobraćaja do elektrana.

Najveći problem je što su čestice prašine sitne, pa kao takve mogu da prodru duboko u pluća, pa čak i u kardiovaskularni sistem.

Njih čini mešavina čađi, dima, kiselina, ali i teških metala poput olova, kadmijuma, nikla i arsena.

Kraće vreme udisanja ovih čestica dovešće do iritacije ili infekcije respiratornih organa. Duža izloženost može dovesti čak i do hronične opstruktivne bolesti pluća ili raka. Dakle, slični problemi sa kojima se suočavaju i pušači. A takav vazduh udišu i oni najmlađi.

Po proceni Svetske zdravstvene organizacije PM10 čestice odgovorne su za smrt više od 5.400 ljudi svake godine u Srbiji.

Čestice PM10 su uglavnom u porastu u poslednje tri decenije. A one su, ujedno, i najopasnije. Automobili, peći i industrija glavni su krivci za njihovu pojavu u vazduhu, pa ne čudi što je koncentracija najveća u velikim gradovima.

Foto: Telegraf

Ipak, rekorderi nisu ujedno i najveći srpski gradovi, već Valjevo i Užice.

Tokom prošle godine svaki treći dan, tačnije 122 dana, broj ovih čestica u vazduhu u Užicu premašio je 50 mikrograma po metru kubnom. Ni Valjevo sa 114 takvih dana nije mnogo bolje. U Beogradu, na Vračaru, bilo je 96 takvih "crnih dana", u Kragujevcu 101, u Nišu 74.

Osim PM10 čestica, u Srbiji su i te kako prisutna i druga zagađenja.

SUMPOR DIOKSID

U gradskom parku u Boru čak 21 dan u prošloj godini zabeležena je vrednost sumpor-dioksida veća od 125 mikrograma po metru kubnom. Osim Bora dnevna prekoračenja (ukupno četiri dana) zabeležena su u Kostolcu.

AZOT DIOKSID

Najviše dana sa prekoračenjem azot dioksida većim od 85 mikrograma po metru kubnom prošle godine bilo je na Vračaru (35 dana), potom u Užicu (5), i u Nišu (1). Jedan takav dan zabeležen je i na Mostarskoj petlji u Beogradu.

PRIZEMNI OZON

Novi Sad muku muči sa prizemnim ozonom. Prošle godine na Limanu je bilo 37 takvih dana, a na Kameničkom visu 31.

VIDEO: U Beogradu zabeležen misteriozni dim

(M. Beljan)