Žene iz Sigurne kuće premijerki spremile kiflice i kolače: Brnabić poručila da je nasilje i dalje ogroman problem, ali da daju sve od sebe (FOTO)

Zakon o sprečavanju nasilja u porodici je na snazi od 1. juna 2017. godine, ali ovo je i dalje ogroman problem, ili je sve veći ili je sve vidljiviji - rekla je Brnabić

Predsednica Vlade Srbije Ana Brnabić posetila je danas Sigurnu kuću u Beogradu i izjavila da je nasilje u porodici i dalje ogroman problem u našem društvu, ali da država daje sve od sebe kako bi se sistemski borila protiv toga.

- Dajemo sve od sebe da se sistemski borimo protiv nasilja u porodici. Zakon o sprečavanju nasilja u porodici je na snazi od 1. juna 2017. godine, ali ovo je i dalje ogroman problem, ili je sve veći ili je sve vidljiviji - rekla je Brnabić koja je Sigurnu kuću posetila u društvu zamenika gradonačelnika Beograda Gorana Vesića i gradske sekretarke za socijalnu zaštitu Nataše Stanisavljević.

Premijerka je navela da ima još puno toga da se uradi kako bi problem nasilja bio rešen i dodala da je zbog toga Vlada Srbije napravila koordinaciono telo u kome, dodala je, pre svega rade ministar unutrašnjih poslova Nebojša Stefanović, ministarka pravde Nela Kuburović i ministar za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja Zoran Ðorđević.

Foto: Vlada RS/Slobodan Miljević

- Treba da imamo taj međusektorski pristup ovom problemu kako bi obezbedili da nasilja bude sve manje, da imamo sve veću vidljivost koliki je ovo problem, koliko nasilje nije normalno i koliko sa tim ne smemo da se mirimo - dodala je Brnabić.

Zamenik gradonačelnika Beograda Goran Vesić je rekao da Grad Beograd poslednje tri godine potpuno preuzeo finansiranje Sigurne kuće, da je ove godine obezbeđeno 22 miliona dinara, te da će i u budžetu za sledeću godinu biti obezbeđen novac za to.

Foto: Vlada RS/Slobodan Miljević

- Odredili smo već zgradu koja je u vlasništvu Grada, u kojoj se nalaze stanovi koje će koristiti žene koje izlaze iz Sigurne kuće. Mi to zovemo ''smeštaj na pola puta'' kako bi žene koje više ne mogu da budu u Sigurnoj kući, pre nego što počnu da žive svoj novi život, imale mogićnost da žive u tim stanovima određeno vreme - pojasnio je Vesić.

Foto: Vlada RS/Slobodan Miljević

To će, kaže, biti urađeno tokom sledeće godine.

Naveo je da je Grad Beograd u poslednje tri godine u potpunosti preuzeo finansiranje Sigurne kuće i dodao da je ove godine za tu namenu obezbeđeno 22 miliona dinara, te da će i u budžetu za sledeću godinu biti obezbeđen novac.

Takođe, dodao je, zajedno sa Sigurnom kućom krenuće se u edukaciju učitelja i vaspitaca po školama i vrtićima, kako bi prepoznali nasilje u porodici i prijavili ga nadležnoj instituciji.

- Tako ćemo i preventivno delovati, ne čekajuci posledice koje mogu da budu kobne - istakao je Vesić i pozvao sve koji trpe nasilje da se ohrabre i to prijave.

Koordinatorka Sigurne kuće u Beogradu Vesna Stanojević je rekla da je bitno da se pošalje poruka da žene koje trpe nasilje mogu da očekuju pomoć.

Podsetila je da nasilja u porodici ima svuda u svetu i da to nije specifično samo za Balkan i poručila da nasilje, kada se prepozna, mora da bude i prijavljeno.

Stanojević se zahvalila premijerki, zameniku gradonacelnika i resornoj sekretarki na saradnji.

(Telegraf.rs / Tanjug)