1.000 dinara realnost za žene koje nisu dobijale ništa: Ministarka kaže da država ne može da pravi novac tamo gde ga nema

Slavica Đukić Dejanović kaže da su u pitanju "žene koje do sada nisu dobijale ništa, radile su samo mesec dana u svom životu i mesec dana su davale doprinos"

Ministarka bez portfelja u Vladi Srbije zadužena za demografiju i populacionu politiku Slavica Đukić Dejanović kaže da je osnovica po kojoj bi neke porodilje dobijale i 1.000 dinara mesečno realnost za one "koje do sada nisu dobijale ništa" i da bi najbolje bilo kada bi država imala veći finansijski potencijal.

Milena Antić Janić kažnjena smanjenjem plate zbog skandalozne izjave na RTS-u: "Žena poslodavcu treba da radi, ne da rađa"

Ona je u intervjuu za Radio Slobodna Evropa rekla da su u pitanju "žene koje do sada nisu dobijale ništa, radile su samo mesec dana u svom životu i mesec dana su davale doprinos", dodajući da jeste to malo, kao i da su neke kategorije oštećene, ali dodaje da je važno da ono što "imamo pravedno i pravično bude raspoređeno".

- Bilo bi najbolje da je status države takav da svaka trudnica ima neku minimalnu zagarantovanu sumu novca. Naš finansijski potencijal nije takav da to možemo - kaže Slavica Đukić i dodaje:

NIKAD VEĆA DAVANJA

- Mi mislimo da je najbolje i najvažnije da sve žene, koje su bilo kada, u svome životu, radile po godinu i po dana, imaju pravo na nadoknadu. One koje su radile manje od toga, se deli sa 18 jer njihovih 18 mesečnih primanja ulazi u prosek za računanje osnovice. Sigurno je da je izvestan broj onih koje nikada nisu radile. Kada pogledate zemlje regiona i Evropske unije, one nemaju ništa. Sigurno da je 1.000 dinara (više od osam evra) malo. Ako neko primi 12.000 dinara (101 evro) za godinu dana bilo kakve nadoknade, reći će se da je to malo, ali ta žena do sada nije imala ni to. Moramo biti realni. Koliko god finansijskog potencijala budemo imali, sigurno je da ćemo se truditi da to pravedno i pravično bude rasporedeno, ali ne možemo praviti novac tamo gde ga nema - smatra Đukić Dejanović.

Slavica Đukić tvrdi da nikad nisu bila veća davanja, ali dodaje da "nemamo ni jednu ženu koja bi za osnovicu računanja finansijskog davanja u ovoj godini imala pet svojih prosečnih plata, kako je bilo ranije.

DRŽAVA ISPRAVLJA JEDINI LOŠ SEGMENT

- Po novom zakonu su tri prosečne plate, ali se nijedna nije javila. To ćemo ispraviti. Kod prvih izmena i dopuna Zakona, taj segment, koji je lošiji nego što je bio, to je jedini segment, to smo uočili i to hoćemo ispraviti. Vrlo malo žena ima platu preko 200.000, 300.000 dinara. Najveći broj naših žena ima neke prosečne plate, a znamo koliko je to.

Ministarka kaže da oni koji govore da treba dati novac porodiljama, a ne za rasvetu "ne treba da relativizuju" s potrebama jer "moramo imati i lepu metropolu, ali i tražiti maksimum za majku i dete".

- Demografi su nam rekli da je ekonomska cena podizanja deteta neprimereno velika za ambicije koje moderni roditelj u Srbiji ima. Rekli su da je psihološka cena roditeljstva prilično visoka, rekli su da nema usaglašenosti između obaveza koje jedna osoba ima kao roditelj i radnik na radnom mestu, dakle usaglašavanje radnog vremena i vrtića i svega onoga što prati taj segment - kaže ministarka.

(Telegraf.rs / Izvor: Radio Slobodna Evropa)