Nova rektorka Univerziteta u Beogradu zadala sebi visoke ciljeve: Najvažnije da se naš status na svetskoj listi popravi

Pad Univerziteta na Šangajskoj listi pripisuje lošem finasiranju naučno-istraživačkih radova

Preispitivanje primene bolonjskog sistema i bolje mesto Univeziteta u Beogradu na Šangajskoj listi ciljevi su koje je sebi tokom svog mandata popravi zadala nova rektorka Ivanka Popović.

Nova rektorka Beogradskog univerziteta je, gostujući u Dnevniku RTS-a, podsetila da je došlo do neznatnog pada na Šagojskoj listi i to je, kako kaže, posledica lošeg načina finansiranja naučno-istraživačkog rada.

Roditelji vode decu do kapije, obezbeđenje maršira dvorištem: 10 teških minuta ispred škole u Žarkovu dan posle pokušaja otmice (FOTO)

- To je ključni faktor koji će se rešiti novim Zakonom o naučno istraživačkom radu, a i novim Zakonom o fondu za nauku. Očekujemo da će to učiniti situaciju mnogo boljom - kaže rektorka.

Dodaje da će se efekat na Šangajskoj listi osetiti tek za dve godine, tako da u narednom periodu možemo očekivati i dalje mali pad, ali sa tedencijom oporavka.

BOLONJA - DA LI SE DOVOLJNO DOBRO PRIMENJUJE

Na početku mandata, nova rektorka je navela da će joj jedan od prioriteta biti reforma i preispitivanje primene bolonjskog sistema.

Komentarišući tu izjavu, Popovićeva je rekla da je cilj da studentima bude bolje, da lakše savlađuju gradivo i da zajedno sa svojim nastavnicima studiranje na osnovim studijama učine kraćim.

- To znači – malo dinamičnija nastava. Takođe, znači i preispitivanje predmeta, u smislu da li su oni opterećeni studentskim obavezama na onaj način kako je zamišljeno ili je previše nastavnog sadržaja stavljeno u predmete i da treba da se urade preraspodele - rekla je Popovićeva.

Preispitivanju predmeta pristupiće Studentski parlament i fakulteti Univeziteta u Beogradu, jer bez studenata, kaže, ne može da se završi taj posao.

Takođe, Popovićeva je rekla da će se raditi i na povećanju stranih studenata.

Podseća da trenutno imamo pet odsto onih koji se mogu nazvati strancima. To je oko 5.000 studenata, što je relativno veliki broj za Univerzitet kao što je naš, kaže Popovićeva.

- Zbog demografskih trendova naše zemlje, kandidata za studiranje biće sve manje, tako da smo otvoreni za studente sa strane, a za naše studente bi bilo dobro da imaju iskustva sa stranim studentima i predavačima. Iz tog razloga je važno da povećamo broj stranih studenata - kaže rektorka.

Osvrnula se i na jučerašnje hapšenje predsednika Univerziteta sportskog saveza Srbije Siniše Jasnića zbog sumnje da je proneverio novac te organizacije.

- Verujem da će istražni organi vrlo pažljivo pristupiti analizi situacije. Naš problem sa Sinišom Jasnićem je zbog zloupotrebe imena i grba Univerziteta u Beogradu i taj problem još uvek nije raščišćen i nastavićemo da radimo na tome - ističe Popvićeva.

(Telegraf.rs/RTS)