Srbi ginu zarađujući za hleb: Čak 24 radnika izgubila su život u 2018. zbog loše zaštite na radu
Samo u poslednjih nedelju dana poginula su tri radnika
Nedovoljna ili neadekvatna zaštita radnika od početka godine odnela je 24 života, a trećina žrtava je stradala na građevini.
Samo u poslednjih nedelju dana poginula su tri radnika, a poslednji slučaj desio se na gradilištu poslovno-stambenog objekta između ulica Kneza Miloša i Sarajevske u Beogradu, gde je radnik stradao kada se na njega obrušio zid.
Kada je reč o ovom slučaju, direktor Inspektorata za rad Stevan Ðurović kaže za Tanjug da se odgovornost redovno prebacuje sa jednih na druge.
- U ovom slučaju koji se desio na gradilištu u Beogradu, ne može svoj deo odgovornosti sa sebe da skine onaj ko je dao dozvolu, a dozvolu za tu vrstu gradnje daje Grad - kaže Ðurović.
Objašnjava da je zakon jasan i da u okviru Grada Beograda radi građevinska inspekcija koja je, kako navodi, u obavezi da obavlja kontrolu i nadzor nad objektima kojima izdaje dozvole za izgradnju.
Radnik koji je juče izgubio život, a kojem poslodavac nije obezbedio ugovor o radu, podseća Ðurović, svojevremeno je bio i pripadnik jedinice vojske Srbije u reonu karaule Košare tokom NATO agresije.
Ðurović kaže da je u ovom slučaju u toku istraga koja će utvrditi propuste izvođača ali i investitora, a Inspektorat će, kaže, protiv njih verovatno podneti krivične prijave.
Najviše radnika, navodi Ðurović, strada upravo u glavnom gradu, pet ih je izgubilo živote od početka godine.
Iako su novčane kazne za "rad na crno" visoke i kreću se od 800.000 do dva miliona dinara, inspektori rada su u prvih sedam meseci zatekli kod poslodavaca 10.258 radnika bez ugovora.
Ovi poslodavci su nakon intervencije inspektora zaposlili 8.663 radnika što je 84 procenta.
Jedan od značajnih problema u borbi protiv nelegalnog rada, kažu u Inspektoratu, su i blage kazne koje izriču sudovi.
(Telegraf.rs/Tanjug)