"Na beogradskom splavu platila sam kafu 9 dinara": Sve više žena dobija popuste širom Srbije, a razlog je najlepši ikada
Pica, palačinke i sokovi su besplatni, frizer je na popustu, a u nekim objektima ne naplate im ceo obrok
Dve prijateljice su se pre nekoliko dana veoma iznenadile kada im je, nakon partije kafenisanja, stigao račun upola manji od očekivanog. Razlog? Jednoj od njih, dami u poodmakloj trudnoći, kafa je naplaćena samo devet dinara.
Popusti i stvari za dž za buduće mame sve se češće mogu naći širom naše zemlje. Nude ih i država, i opštine, ali i privatnici kojima je gušt da podrže rađanje i trudnicama pruže privilegovan status kakav zaslužuju.
- Nisu hteli da mi naplate kafu u jednoj divnoj kafeteriji na Novom Beogradu, uz priču da podržavaju rađanje dece i da im je to politika kuće već pet godina. Oduševili su me! A prošle godine je ulaz u Botaničku baštu bio besplatan za trudnice, nadam se da će i ove godine nastaviti s tim - nedavno je prokomentarisala jedna buduća mama koja živi u glavnom gradu.
PITE I BUS PLUS
Upravo se najviše tih popusta može naći u Beogradu. Specijalna Bus Plus povlastica za trudnice, koja se vadi uz potrdu o trudnoći, omogućava im da uz uštede barem na toj stavci.
- E ništa mi nije slađe nego te besplatne vožnje. Sve mi bude lepo kad naiđe kontrola, a ja im pokažem čekiranu povlasticu. A tek ekspres linije...milina - komentar je jedne Slavice na popularnom forumu za mame.
Za trudnice su mesta rezervisana u autobusu ili im neko ustane, te su tih nekoliko meseci spasene guranja. Ili bi bar bio red da tako bude...
- Dok sam se trudna vozila, penzioneri, a naročito muškarci bi više voleli da sam im lupila šamar nego da mi ustanu u autobusu. Jednom sam ušla u devetom mesecu, široka kao tenk, naprosto me je bilo nemoguće ne primetiti me i svi su ostali da sede. Kad je to vozač video, izašao je iz kabine i rekao da neće da nastavi i da treba da ih je sve sramota. I jedna žena je uz negodovanje ustala - požalila se Maja na ružno lice našeg odnosa prema budućim mamama.
Dobrih primera je, srećom, više do loših. Mnoge pekare širom zemlje trudnicama nude bespaltne pite i kolače. Ima ih svuda, u Zrenjaninu, Kragujevcu, Subotici, a u Beogradu na Dorćolu, u Zemunu, u blizini Studenjaka... Samo se treba raspitati i počastiti kod ljudi kojima je zadovoljstvo da podrže rađanje.
Ko se dobro raspita, u prestonici može naći restorane i splavove koji budućim mamama, uglavnom nedeljom, ne naplaćuju ni cele obroke.
LEGENDARNE NOVOSADSKE KOKICE
Jedna od prvih ovakvih akcija počela je u Novom Sadu još pre više decenija, kada na nekoliko kioska trudnice nisu plaćale kokice.
Novosađani izgleda veoma vode računa o tome da žene koje "jedu za dvoje" slučajno ne ogladne. Poslastičarnica u kojoj su za njih palačinci besplatni nedeljom, picerija koja nudi kaprićozu, kafići gde mogu popiti ceđene sokove ili bezalkoholna pića, već su postali kultni i mame dobro znaju kako da ih nađu. Možda je to jedan od razloga zbog kojih je Novi Sad jedan od retkih gradova u Srbiji gde je prirodni priraštaj u plusu.
ĆAO, REDOVI I KOLONE
Sa nabreklim stomačićem, žene zaborave kako izgleda stajati ispred kase ili šaltera, a u svim opštinama one mogu da besplatno izvade dokumenta, ako naglase da su im potrebna da prijavite bebu. Takođe, u državnim ustanovama se stomatološke usluge ne naplaćuju ženama koje uskoro postaju mame.
Fitnes i joga za trudnice, škole roditeljstva i dojenja, mogu naći u raznim mestima zemlje. Besplatan obrok za buduće mame takođe je in, a neke prodavnice imaju akcije u kojima trudnicama poklanjaju voće, ako taj dan kod njih pazare.
U NIŠU SE VIŠE ISPLATI BITI PORODILJA
Javni prevoz je besplatan i za trudnice u Nišu, takođe uz posebnu povlasticu. Ipak u ovom se gradu se više isplati biti ne trudnica, već porodilja, naročito ako živite u opštini Medijana. Novopečene mame tu dobijaju karticu sa kojom ostvaruju brojne popuste u 30-ak firmi širom Niša, među kojima su nekoliko taksi udruženja, poliklinika, zubna ordinacija, saloni za ulepšavanje, marketi, restorani brze hrane. Svuda su računi za njih manji od 20 do 50 odsto.
Biti porodilja nije loše ni u Beogradu. "Parking servis" novopečenim roditeljima poklanja "bebi" parking karte, tj. 30 sati parkiranja u svim parking zonama. Jedna „bebi“ parking karta važi 60 minuta i jedinstvena je za sve tri zone, a karte važe godinu dana od datuma preuzimanja.
VIDEO: Neverovatno! Ova trudnica vrti obruč, ali ne oko struka
(Dunja Savanović/d.savanovic@telegraf.rs)