Odluka jedne porodice vredna je divljenja: Odlučili su da doniraju organe svog najmilijeg i spasli čak četiri života (FOTO) (VIDEO)

Porodica je KCS dala saglasnost da se organi pacijenta daju onima kojima će spasiti ili produžiti život

Četiri života spasena su početkom ove sedmice zahvaljujući jednom donoru. U Kliničkom centru Srbije i Kliničkom centru Vojvodine u noći između nedelje i ponedeljka urađene su, istovremeno, četiri transplantacije - jetre, srca i dve transplantacije bubrega, zahvaljujući tome što je porodica jednog pacijenta koji je preminuo u KCS, dala saglasnost da se njegovi organi daju onima kojima će spasiti ili produžiti život.

Srbija je skoro na dnu liste zemalja po broju donora: Šta je novi zakon doneo, ko sve može da bude donor i čija je zadnja reč?

S.N. (60) je na transplantaciju srca čekao osam meseci, a direktor Klinike za kardiohirurgiju KCS Svetozar Putnik kaže da se on sada, nakon transplantacije, dobro oseća i oporavak ide željenim tokom. To je osma transplantacija srca od početka godine, a na listi čekanja je još oko četrdeset pacijenata.

- U KCS se već pet godina rade transplantacije srca. Urađeno je više od 40 takvih operacija, tako da je to danas jedna rutinska procedura. Sezona je godišnjih odmora, ali ekipa za transplantaciju je skupljena bez problema i mi smo u stanju da u svako doba dana i noći to uradimo - rekao je Putnik.

Jedan od četiri pacijenta koji je ovaj put dobio šansu za život, Rade Jevrić iz Mladenovca, na transplantaciju jetre čekao je dva meseca. Član tima za transplantaciju jetre dr Dušan Jovanović kaže da se i ovaj pacijent dobro oporavlja i da su svi parametri uredni.

- On je na transplantaciju jetre čekao dva meseca, ali je bolest brzo napredovala i, da se donor nije pojavio, plašim se da ne bi dočekao Novu godinu sa porodicom - kaže Jovanović.

Darko Umićević je posle osam godina dijalize dočekao bubreg. Samo on i njegova porodica znaju koliko je bilo teško tri puta nedeljno, po četiri sata, provoditi na dijalizi.

- Ova transplantacija će me vratiti u normalan život - kaže Umićević.

Njegovim oporavkom zadovoljna je i dr Marina Savin, šef tima za transplantaciju bubrega KCS, koja kaže da je uspostavljena normalna funkcija transplantiranog organa.

- Pacijent je u odličnom stanju. Posle osam godina hemodijalize i potpunog prestanka mokrenja, počeo je da mokri i uspostavljena je normalna funkcija bubrega - pojasnila je.

Još jedna transplantacija bubrega urađena je u KC Vojvodine, gde je pacijent posle pet godina hemodijalize dobio organ.

Od početka godine u Srbiji je urađeno 48 transplantacija i to 28 bubrega, 12 presađivanja jetre i osam srca.

Spisak onih koji čekaju da dobiju organ mnogo je veći. Na transplantaciju bubrega trenutno čeka 750 pacijenata, srca njih oko 40 i još toliko na transplantaciju jetre.

(Telegraf.rs / Tanjug)