Zbog ovih 5 stvari sigurno nećete proći tehnički pregled, sve ostalo je preterivanje
Mnogi kontrolori vraćaju auto sa tehničkog i zbog sitnica, iz straga da i sami ne budu kaženjeni pošto im prete kazne od 20.000 do 40.000 dinara, dok je za vlasnike servisa još veća kazna, od 60.000 do 800.000 dianra, kao i oduzimanje ovlašćenja za tehnički pregled
Stupanjem na snagu novog pravilnika, tehnički pregled zadao je glavobolju mnogim vozačima, a ovo su razlozi zbog koji vlasnici nisu dobili potvrdu o ispravnosti automobila:
1. NEISPRAVNE KOČNICE
Pored istrošenih pločica i paknova, veliku muku vlasnicima vozila u prethodnih mesec dana stvarala je i ručna kočnica nedovoljne sile.
- Mnogi vozači u Srbiji retko kad ili nikad ne koriste ručnu kočnicu. Zbog toga je u velikom broju slučajeva pna bila neispravna i to je razlog da vratimo vozilo sa pregleda - kažu u Udruženju osnivača tehničkih pregleda (UOTP).
2. DOTRAJALE GUME
IStrošeni pneumatici sezonska su rak-rana mnogi automobila u SRbiji što je bilo vidljivo i na tehničkim pregledima po novom pravilniku.
- Kod nas se, nažalost, gume voze do poslednjih dana, maltene dok ne izgube šaru. Dubina šare na gumama je standardizovana, a na mnogim vozilima pneumatici su bili mimo tih pravila - naglašavaju u UOTP.
4. DUBINSKA KOROZIJA
Za razliku od površinske korozije, dubinska rđa nikako se ne toleriše na tehničkim pregledima.
- U prethodnih mesec dana najčešće smo imali trule koševe, nosače motora, kao i prednji i zadnji lonac na izduvnom sistemu, što je dokaz dubinske korozije i takva vozila nisu mogla da pređu tehnički pregled -ističu u UOTO.
5. NEMANJE DODATNE OPREME
Mnogi vlasnici vozila pali su na tehničkom kada im je kontrolor otvorio gepek i zatražio dodatnu opremu.
- Mnogi nemaju trougao, sajlu, aparat za gašenje požara ili paket prve pomoći, a to se traži svuda u Evropi i kazne su rigorozne. Zanimljivo da su mnogi kontrolori u strahu brojali ziherdnadle na prvoj pomoći pošto treba da ih bude sedam - objašnjavaju u UOTP.
6. KUKE VAN GABARITA
Na mnogim vozilima u prethodnih mesec dana neispravne su bile i kuke za vuču.
- Uglavnom je reč o neatestiranim kukama koje su van gabarita vozila. U takvim situacijama vlasnici treba ili da atestiraju ili daje skinu i postva takozvanu evrokuku koja ima EU homologaciju - kažu u UOTP.
ATEST ZA FOLIJU 9.000 DINARA
Brojne potvrde o "prepravkama na vozilu" koje su neophodne vozačima da bi izvršili odgovorajući atest i prošli na tehničkom pregledu, ovih dana pune kasu skoro svih zastupnika proizvođača automobila u Srbiji. Najviše zahteva ima za potvrdu koju zastupnik određenog automobilskog brenda danje za "ugradnju folija za zatamnjivanje automobilskih stakala". Ta usluga košta 9.000 dinara.
(Telegraf.rs)