Američki virus kosi srpsku decu: Misle da su morbili, već je zaraženo 80 mališana, a ovo su prvi simptomi

Bolest šaka, stopala i usta je slična morbilima i napada decu do pete godine, ali i starije

Mališane širom Srbije prekrili su sitni crveni pečati, praćeni temperaturom i malaksalošću, a njihovi roditelji odmah su posumnjali na morbile. Odlaskom kod lekara ustanovljeno je da nisu u pitanju boginje, ali jeste infekcija poznata i kao "američki virus" kojom se samo od početka godine zarazilo 80 srpskih mališana.

Neobično oboljenje, koje lekari nazivaju bolest šaka, stopala i usta ili Hand, Foot and Mouth Disease (HMFD), od početka godine izazvalo je pet epidemija, četiri na teritoriji Beograda i jednu u Moravičkom okrugu. Sve do jedne izbile su u vrtićima, potvrdili su za Telegraf.rs iz Instituta za javno zdravlje Srbije "Dr Milan Jovanović Batut".

- Bolest šaka, stopala i usta je virusno oboljenje, koje se najčešće javlja kod dece do pet godina starosti, ali se može javiti i kod starije dece i odraslih. U većini slučajeva, bolest je blaga, ali može doći i do ozbiljnijih kliničkih manifestacija sa neurološkim simptomima kao što su meningitis, encefalitis - rekli su za nas iz "Batuta".

Grčka kao farmaceutski raj za Srbe: Lekovi jeftiniji, izbor veći, ali pod kojim ih uslovima možete uneti u Srbiju?

Bolest počinje povišenom telesnom temperaturom, smanjenim apetitom, bolom u grlu i malaksalosti.

- Poznaje se po ospama u vidu malih plikova, pre svega po šakama, stopalima, oko usana i u usnoj duplji. Ospe se mogu pojaviti i na kolenima, laktovima, zadnjici ili genitalnoj regiji. U ustima se obično nalaze na jeziku i unutrašnjoj strani obraza. Ipak, ne pokazuju simptome svi inficirani simptome. Naročito odrasli mogu i da ne znaju da su zaraženi, a da i dalje prenose virus na druge - dodaju lekari.

Uobičajeni period od infekcije do početka simptoma je tri do sedam dana.

- Groznica, koja traje 24-48 sati, često je prvi simptom boleti. Bolest najčešće traje tri do pet, a najviše 10 dana i obično ne daje komplikacije. Virus se prenosi direktnim kontaktom sa obolelim detetom, kao i putem prljavih ruku. Inficirana osoba je najzaraznija tokom prve nedelje bolesti, ali period zaraznosti može trajati i nekoliko nedelja pošto se virus nalazi u stolici - opisuju oni.

U prevenciji i sprečavanju daljeg širenja bolesti kod dece vrlo je važno sprovođenje higijenskih mera i češće provetravanje prostora. Higijena ruku je osnov za sprečavanje širenja bolesti. Terapija je simptomatska, što podrazumeva davanje dovoljno tečnosti kako bi se sprečila dehidratacija deteta, a u slučaju  povišene telesne temperature se daju antipiretici prema savetu pedijatra - naglašavaju oni.

U BEOGRADU SE ZARAZILA DECA U VRTIĆIMA NA ČETIRI RAZLIČITE OPŠTINE

Od početka godine epidemija je izbila u beogradskim opštinama Palilula, Čukarica, Obrenovac i Voždovac, potvrdili su iz Gradskog zavoda za javno zdravlje.

Ove godine registrovane su epidemije:

09.03. - vrtić na Paliluli (11 obolelih)

28.05. - vrtić na Čukarici (četvoro obolelih)

29.05. – vrtić u Obrenovcu (18 obolelih)

02.07. – vrtić na Voždovcu (18 obolelih).

Epidemijsko javljanje u prethodnom periodu:

2014. godine- jedna epidemija sa 11 obolelih,

2015. godine – jedna epidemija sa pet obolelih,

2016. godine – sedam epidemija sa 83 obolelih,

2017. godine – dve epidemije sa 21 obolelom osobom.

(Milena Rodić / m.rodic@telegraf.rs)