Srbi nisu svesni kakvo blago im čuvaju šume: Za hobi ili dobru zaradu, ovo leto je dušu dalo za branje pečuraka - ima ih svuda (FOTO)

Pečurke raznovrsnih boja, razasute po planinskim proplancima koje zlatnu planinu čine čarobnijom nego ikada

Nezapamćeno kišno leto na Zlataru pogoduje rastu pečuraka, kojih na proplancima ove planine ima u izobilju. Velika vlaga u šumama pogoduje rastu mnogobrojnih vrsta pečuraka, pa se tako na obroncima ove divne planine mogu naći lisicarke, vrganji, rujnice, mlecnice, puhare, šampinjoni, jajcare ili knjeginje.

Posle silnih kiša pečurke se "lopatom zgrću", a donose dobre pare: Tražili smo ih po šumama i potocima, a ovako smo razlikovali otrovne (FOTO)

Sve to su jestive pečurke raznovrsnih boja, razasute po planinskim proplancima koje zlatnu planinu čine čarobnijom nego ikada.

Zaljubljenica u prirodu Novovarošanka Dana Gudurić svaki slobodan trenutak provodi napolju, a branje pečuraka joj je omiljeni hobi. Kako kaže, ovog leta ima pune ruke posla.

Veliki poznavalac pečuraka Vlado Bošković kaže da su jestive pečurke pravo šumsko blago i da ih na planinama ovih krajeva ima na stotine vrsta. Treba ih samo umeti prepoznati.

Prilikom branja treba obratiti pažnju na gljive dvojnice, one koje liče na jestive. Teško je dati jednostavan odgovor na pitanje - kako razlikovati jestive od nejestivih, to je kao da vas neko pita da li možete pogledom na auto znati da li je dizelaš ili ne. Recimo, početnik proverava vrganj tako što ga zaseče, pa ako ne menja boju jestiv je, ali ima vrganja koji pomodre, a jestivi su. Odvojite malo vremena za učenje i ponavljam, berite samo sa iskusnima - naglašava Radulović.

Opširnije o tome čijate OVDE.

VIDEO: Ove pečurke nikako ne smete da pojedete

(Telegraf.rs)