Vlasnik "Hendija" se vratio u Srbiju, direktor pobegao, a šta će se sada desiti sa zaposlenima i porodiljama?

Ministar za rad Zoran Đorđević izjavio je da je vlasnik firme ove firme rekao da će uplatiti sve što duguje porodiljama iz te firme

Nakon što je iznenada zatvoren lanac Hendi radnji, a direktor pobegao, vlasnik je odlučio da dođe u Srbiju i reši zaostala izmirenja.

Ministar za rad Zoran Đorđević izjavio je da je vlasnik firme ove firme rekao da će uplatiti sve što duguje porodiljama iz te firme. Obećano je i da će biti rešen radno pravni status svih 236 radnika u narednom periodu.

Đorđević je novinarima u Palati "Srbija" kazao da će Ministarstvo da prati situaciju u firmi i da će inspekcija u narednim danima da nastavi sa radom i sa inspekcijskim nadzorom firme Hendi.

- Imali smo sreće jer je vlasnik firme došao u Srbiju, direktor firme je pobegao, a vlasnik je prebacio nadležnost na sebe i javio se inspekciji rada - rekao je Đorđević i dodao da je u pitanju osoba koja je "kooperativna i koja nije želela da napravi problem zaposlenima".

On je kazao da je inspekcijski nadzor utvrdio da je u centralnom registru 236 zaposlenih, a od toga je 20 porodilja koje imaju problem sa isplatom. Đorđević je rekao da je novi direktor juče na sajtu objavio šta je trebalo da dostave porodilje i da je obećao da će da prihvatiti i doznake. Prema njegovim rečima, država će učiti sve što je u njenoj nadležnosti da bi tim radnicima sve što pripada bilo i dodeljeno.

Dodao je da je u pitanju privatna kompanija i da apeluje na sve koji imaju problem sa radnim statusom da to prijave, jer je za Ministarstvo i inspektorat kasno da reaguju kada se firma zatvori i ljudi budu otpušteni i kada im prestane radni odnos. Ministar je izjavio da svi mogu da se jave na besplatan telefon 0800 300 307, radnici, poslodavci i građani, a ukoliko ostave podatke, ministarstvo je dužno da ih obavesti šta je otkrilo na licu mesta.

Roditeljski portal bebac.com, apelovao je ranije na nadležne da hitno reše probleme trudnica i majki, koje su ostale bez posla u firmi Hendi, čime su "ostavljene na cedilu". U saopštenju portala se navodi da su zaposlene "mejlom primile obaveštenje da je firma zatvorena" i to dan pre samog zatvaranja, zbog čega su trudnice i porodilje ostale "zarobljene u firmi sa nejasnim statusom".

ŠTA SE DESILO U HENDIJU?

Posle 10 godina poslovanja u Srbiji, početkom juna HENDI-TEL DOO izdao je obaveštenje da prestaje da radi.

Katanac na radnje stavljen je praktično preko noći, a svi zaposleni ostali su bez posla. Sve poslovnice su zatvorene u jednom danu, a radnike niko nije obavestio kakva ih sudbina očekuje.

Posle vesti da je poznati lanac mobilnih teledona iznenada propao, čulo se i da je ista sudbina zatekla radnike i Bugarskoj i to tri meseca ranije.

Tada je objavljeno i da je bugarski mobilni operater Mobiltel (Mtel) prekinio saradnju sa Hendijem posle 13 godina saradnje. Portal PC Press navodi da je povlačenje možda posledica otkazivanja ovog velikog ugovora.

(Telegraf.rs/Agencije)