Srpske đake prevarile dve agencije: Jedna nije ni imala licencu, a drugoj će sada biti oduzeta

Ovo letovanje organizovala je samostalno profesorka istorije u Devetoj gimnaziji Snežana Martić, bez znanja škole

Grupa od 106 učenika iz Srbije koja nije mogla da uđe u hotel u Ljoret de Maru u Španiji trebalo bi danas da krene za Beograd, rekao je ministar trgovine, turizma i telekomunikacija Rasim Ljajić i istakao da ceo slučaj nema veze sa turizmom i da je "malo reći da je reč o prevari".

Ljajić je za RTS izjavio da je osobi koja se nalazila na licu mesta sa učenicima oduzeta licenca pre nekih mesec dana i da je on, da bi organizovao putovanje, našao agenciju koja regularno posluje. Kako je naveo, oni su zajedno učestvovali u prevari roditelja i dece.

Agonija srpskih đaka u Barseloni: Platili za luksuzni hotel, ali su prevareni. Sada nakon celonoćnog puta čekaju po hodnicima drugog hotela

Ministar je apelovao na putnike da uvek imaju ugovor o putovanju i da ne pristaju ni na kakve priznanice da su uplatili neka sredstva, jer na osnovu ugovora mogu da se sprovode postupci.

Ovo letovanje organizovala je samostalno profesorka istorije u Devetoj gimnaziji Snežana Martić.

- Škola i Ministarstvo prosvete, nauke i tehnološkog razvoja ne mogu preuzeti nikakvu odgovornost, jer je profesorka putovanje organizovala u sopstvenoj režiji, bez ikakvog učešća škole i saglasnosti Ministarstva. Protiv profesorke će biti pokrenut disciplinski postupak u školi.

U ovom slučaju, kako je rekao Ljajić, na sreću postoje priznanice da su roditelji uplatili novac, ali šteta je mnogo veća i tiče se imidža agencija i turizma. Ljajić je rekao da će po važećem zakonu agenciji biti oduzeta licenca, ali da tu ima posla i za druge nadležne organe, ne samo za turističku inspekciju.

On je dodao da se vodilo računa da se ne ugase male agencije, ali da će morati da se uvede red i da se pooštre uslovi kako bi u biznis ušli samo oni koji znaju da rade taj posao.

- Ne može svako kome padne na pamet da osnuje agenciju sa jednim ili dva zaposlena da uzima ovolike pare, a mi posle da jurimo osiguravajuća društva da se ta sredstva nadomeste, a neko je zaradio novac od klasične prevare - rekao je Ljajić.

On je naveo da se razmišlja o mogućim zakonskim rešenjima koja bi mogla da uključuju veće garancije i veći keš depozit za osnivanje agencija koji bi mogao da bude minimum 10.000 evra.

Ministar Ljajić kaže da je postojeći zakon po evropskim standardima, ali da ne postoji društvena svest i da se zato dešavaju prevare.

On je apelovao na građane i da se što više informišu pre odlaska na putovanje i uplate aranžmana, da vide s kim imaju posla i da li je nekome oduzeta licenca, ističući da je potrebno odvojiti žito od kukolja.

(Telegraf.rs/Tanjug)