Hiljade mrtvih pčela nakon suncokretove ispaše: Pčelari sumnjaju da su ih ubile GMO biljke
Ono što je ubilo ove insekte može da ubije i nas, zaključili su pčelari
Prozor stotine mrtvih pčela, uginulih nakon suncokretove paše, zgrozio je javnost u Srbiji, koja je odmah postavila pitanje - šta je moglo da dovode do uginuća ovolikog broja najkorisnijih insekata i da li to što je ubilo njih polako ubija i nas?
Pčelari su među sobom brzo došli do zaključka da je reč o GMO semenu suncokreta, kojim su se pčele nažalost hranile. Nezdrava, mutirana biljka odmah je ubila male organizme. Šteta za pčelara, ali i još veća šteta za ljude, jer ako je ova pretpostavka tačna, od tog suncokreta će se napraviti ulje, koje će potom ući u humanu ishranu. A to ne dovodi ni do čega dobrog.
Brojni su zahtevali od poljoprivrednika koji je postavio ovaj video da sa svojim prijateljem, vlasnikom uginulih pčela, odmah prijavi ratara čiji su suncokreti ili nikli iz GMO semena, ili prskani nedozvoljenim sredstvima. Oni su takođe apelovali da osumnjičeni ratar, koji je po svemu sudeći iz Nove Pazove ili okoline, mora biti sprečen da otrovno seme plasira na tržište, ali i da uništava prekopotrebne insekte.
- Svake godine ista priča, a nikako da se shvati. Ovo je strašno, da li ima neko da ovo jedanput zauvek zaustavi? - zapitao se jedan Borivoje.
PO PČELAMA SE GMO I PESTICIDI POZNAJU
Da li je pomor ovih pčela zaista rezultat korišćenja štetnih supstanci u poljoprivredi, nije utvrđeno, no pre pet godina u Kanadi, nekoliko dana nakon što je u jednoj oblasti zasađen genetski modifikovan kukuruz, pčele su počele da umiru u gomilama. Samo jedan pčelar izgubio je 600 košnica i 37 miliona pčela.
Kako su stručnjaci tada objasili, 24 odsto svakog GMO semena prethodno je tretirano neonikotinoidnim pesticidima. Ove hemikalije se apsorbuju u tkiva razvijajuće biljke, zbog čega je njeno lišće otrovno za štetočine, ali i su joj i polen, nektar i cveće toksični za bilo koju drugu životinju, čak i za ljude.
Dva nezavisna i odvojena istraživanja pokazala su da je uzrok smrti ovih pčela seme tretirano neonikotinoidima.
U Srbiji je i dalje na snazi izričita zabrana proizvodnje i prometa GMO hrane.
U SRBIJI UGINUĆE PČELA MNOGO VEĆA NEGO RANIJE
Masovno uginuće pčela poslednjih godina uznemirilo je i zabrinulo svetske i domaće stručnjake, jer je time dovedeno u opasnost više od 20.000 biljnih vrsta, čiji su glavni oprašivači upravo pčele. U Srbiji se gubici kreću od 20 do 37 odsto na godišnjem nivou, zavisno od oblasti.
Alberta Ajnštajn je imao tezu da ukoliko bi sve pčele izumrle, čovečanstvu bi ostalo još svega četiri godine života.
VIDEO On se tušira pčelama i nije ga strah:
(D.D.S.)