Deca nam piju samo vodu na žurkama, a mi i ne znamo da je to zbog nečeg goreg: Ispratimo ih u grad, a neke nam vrate u kovčegu

Smrt mladih ljudi kao posledica predoziranja šokirala je javnost

Tri tragedije su se dogodile u razmaku od samo nekoliko dana, tri deteta, tek započela život, bespovratno su izgubljena, Marija iz Kragujevca (17), Nemanja iz Bačke Palanke (18) i Jovan iz Beograda (17).

Pronađeno mrtvo telo devojčice u Kragujevcu, sumnja se da se predozirala

Smrt kao posledica predoziranja šokirala je javnost, jer su u pitanju mladi ljudi, jer su u pitanju deca. Jovan je bio sportista, koji, kako navodi porodica, nikada nije probao drogu. Zašto je i kako došlo do toga da u sebe unese višestruko smrtonosnu dozu, trebalo bi da utvrdi istraga. A nama ostalima i roditeljima i onima koji će to tek postati, ostaje da nešto naučimo iz svega ovoga. Da bar njegova smrt ne bude uzaludna. Da još neka porodica ne bi, umesto da slavi rođendane, organizovala pomene.

"Drugu" devojčice koja se predozirala u Kragujevcu određeno zadržavanje u policiji: Sumnja se da su zajedno koristili opijate

Da li je rešenje pričati i pričati s decom, dok se zubi ne istupe i jezik ne utrne, evo, nisam pametna. I da li samo to može da bude dovoljno? Učiti ga od malih nogu da bude karakter, da ne poklekne pred onim nazovi drugarskim provociranjem. "Drugari" su navodno Jovana hrabrili da "bude muško". On poklekao. Možda je prvi put izašao sa tolikom količinom novca u džepu. Kažu da je sa sobom poneo bar deo novca koji je dobio za 18. rođendan. Možda je uveravao sebe da treba i sme da se "počasti", jer mladost je i ludost. "Šta će mi biti od jedne tablete? Sigurno je prenaduvano to što se priča u medijima! Nije to baš tako!" I u sebe je uneo ko zna koliko tableta!

Jovan je otišao u grad da proslavi 18. rođendan, a nije ga dočekao: Mladić koji nikada nije probao drogu umro je od velike doze ekstazija

Ali, čak i da imate najbolje dete na svetu, pitanje je da li će uspeti da odoli pritiscima društva i drugara, da li će moći i imati snage da kaže "ne" i da ga pritom nije briga da li će ga ismevati, sprdati se s njim, rugati mu se.

Mlađe generacije, odrasle su takoreći s telefonom u rukama. Pa zašto onda ne iskoristiti to njihovo znanje i zavisnost, pa ih učiti bar da budu toliko prisebni i toliko humani da pozovu Hitnu pomoć, da znaju da je pruže nekome, ako zatreba. Istina je da niko ne zna kako će da reaguje dok se ne suoči sa nekom tragedijom.

Mediji su preneli da je Jovanovo društvo bilo u šoku, da nisu znali kako da mu pomognu i da su bili prestravljeni. Bar da su okrenuli broj Hitne. Verujem da nisu mogli da ga se sete. Zato taj broj treba da bude na brzom biranju.

Prema navodima stručnjaka, na ulicama se pojavio novi otrovni ekstazi. On se rastura već mesecima, nije iz uvoza, već se pravi u kućnim uslovima, mešanjem. Moguće je navodno kupiti tri tablete met-ekstazija za 10 evra. Da li je rano decu upoznavati s tim u osnovnoj školi, tvrdim da nije. Treba da znaju odakle ih vreba opasnost i koga mogu da nazovu pravim prijateljem, a koga ne. Onaj koji te huška da nešto probaš, a nije ti do toga, to sigurno nije.

Tablete ekstazija se prodaju i na žurkama i mogu se naći za oko 500 dinara. Tinejdžeri zato traže manje para za izlazak i noćni provod, jer se na zabavama voda prodaje za 200-300 dinara, što je čini najprodavanijim pićem u takvim uslovima i "najboljim lekom za ekser". Sve više se može čuti da se na popularnim žurkama i splavovima veoma lako može doći do LSD-a, MDMA, "eksera", "spida", marihuane… Pojedinci tvrde da je to postala popularna zabava mladih, a sve te otrove u klubovima neretko prodaju tinejdžeri.

U preprodaji droge neretko učestvuju i maloletnici, koje angažuju dileri, jer deca do 14 godina nisu krivično odgovorna, dok se maloletnicima od 14 do 16 godine izriču uglavnom vaspitne mere. Oni nešto stariji, od 16 do 18 godina, mogu dobiti kaznu maloletničkog zatvora, koje se najčešće izriču ako maloletnik ponovi krivično delo.

VIDEO: Adolescenti i droga

(Jasna Vučić - j.vucic@telegraf.rs)