Zatvara se škola u Subotici jer nema dovoljno dece: Roditelji protestuju, lokalna samouprava kaže da je sve javljeno još pre godinu dana

Osnovna škola "Miloš Crnjanski" bi trebalo da se ugasi do septembra

Subotica će od septembra imati jednu školu manje. Planom racionalizacije predviđeno je gašenje Osnovne škole "Miloš Crnjanski", čiji se učenici, njihovi roditelji, i nastavnici oštro protive takvoj odluci. Međutim, u lokalnoj samoupravi kažu da je to neminovnost, jer je broj učenika ispod minimuma, a susedna škola u – istom dvorištu.

Neke škole u Srbiji će se zauvek ugasiti: Učenici prelaze u velike, spajaju se sa njima

Par stotina roditelja okupilo se kako bi iskazali negodovanje zbog najava zatvaranja škole "Miloš Crnjanski". Smatraju da deca u ovoj školi postižu dobre rezultate, da je dobra za njihov razvoj, te da o nameri zatvaranja imaju malo informacija, a školska godina je pri kraju, tako da ne znaju gde će njihova deca ići u školu po povratku s raspusta.

- Posebno smo zabrinuti jer nigde nema ništa zvanično, ali je prepuno spekulacija u koje mi kao racionalni i razumni ljudi ne želimo da verujemo - kaže jedan od njih Dražen Marić.

Zbog tišine sami su počeli da donose zaključke.

- Imamo problem što se to u tajnosti radi. Ne možemo otići na odmore sada i vratiti se s decom. Neki su kupili udžbenike, neki dolaze iz drugih delova grada, treba upisati đake negde, tako da nam to nije transparentno. Ne znamo šta se dešava - poručuje član Školskog odbora Jovan Milivojević za RTV.

Međutim, u lokalnoj samoupravi kažu da je Školski odbor s mogućim zatvaranjem upoznat već godinu dana, a da je ta problematika rukovodstvu škole poznata i duže. Glavni razlog za zatvaranje, kako tvrde, jeste njena neracionalnost - manji broj učenika od zakonskog minimuma, dok se susedna škola nalazi u istom dvorištu.

- Bili su upućeni u ovu situaciju godinu dana. Ni na koji način rukovodstvo škole nije obavestilo ni roditelje, očigledno, ni zaposlene, ili možda jeste, ali mi to ne znamo, a mi kao lokalna samouprava nismo ti koji treba da ih obavestimo sve dok nemamo papir na osnovu čega ćemo ih obavestiti - smatra sekretar Sekretarijata za društvene delatnosti Jasmina Stevanović.

A taj papir tek treba da usvoji Gradsko veće, pa Skupština grada, pa da saglasnost na to daju u pokrajinskoj administraciji i republičkom ministarstvu. U sezoni godišnjih odmora.

- Svakako ćemo gledati da ukoliko se donese rešenje, ukoliko Ministarstvo donese tu odluku, da to na što bezbolniji način prebrode i zaposleni, i deca i, naravno, rodeitelji. Ali mislim da ipak da je ovde interes zaposlenih i interes dece u prvom planu - dodaje ona.

Plan racionalizacije podrazumeva da na mesto ove bude preseljena Srednja ekonomska škola, da najveći broj zaposlenih nastavi da radi, a da đaci, ukoliko ne planiraju drugačije, pređu u susednu Osnovnu školu "Jovan Mikić".

VIDEO Osnovne škole u Finskoj samo spolja liče na one u Srbiji:

(Telegraf.rs/RTV)