Počela je velika prolećna najezda zmija u Beogradu: Na ovim lokacijama najčešće vrebaju, a nekoliko stvari morate da znate
U prestonici je od početka uhvaćeno oko trideset, uglavnom, neotrovnih zmija
Zmije su jedva dočekale lepo vreme, pa su brže bolje "izletele" na Sunce. Gmizavci su na ulicama, a mnogi građani su u panici zbog toga! Nije baš prijatno kada se pored vas na ulici "prošeta" zmija. U Beogradu ih je uhvaćeno tridesetak od početka aprila, što i nije baš ohrabrujuće, morate priznati.
Ove četiri stvari ima svaka otrovna zmija: Evo kako da je prepoznate u sekundi (FOTO)
Prema rečima stručnjaka, ove godine u gradu uhvaćeno je oko deset odsto zmija više nego prošle, što ne odstupa od uobičajenog proseka za ovo doba godine.
U prestonici je od početka uhvaćeno oko trideset, uglavnom, neotrovnih zmija.
ZMIJE OTROVNICE
Iako se mnogima na pomen reči zmija podiže kosa na glavi, a niz leđa spušta jeza, sugrađani ne bi trebalo da brinu jer u Beogradu nema zmija otrovnica.
Na periferiji grada najčešće mogu da se nađu stepski smukovi. Reč je o prilično krupnim, snažnim i dugačkim zmijama koje i najviše plaše ljude, ali su neotrovne. U delovima grada gde ima šume javlja se obični smuk, takozvani Eskulapov smuk.
Ribarica i belouški najviše ima u priobalju, ali mogu da se pojave i u centru grada jer ih ima u odvodima za atmosferske padavine. Smukulja je manja zmija, može da se pojavi gradu, ali ne baš tako često.
U OVIM DELOVIMA GRADA IH IMA NAJVIŠE
Zmije se pojavljuju tamo gde je toplo, gde ima ostataka hrane, odnosno na mestima gde se okupljaju insekti i pacovi koji su njihov plen.
Najviše ih ima na periferiji, delovima grada orijentisanim prema Avali, Kosmaju, Borči, Ovči, na Višnjici, Karaburmi, Novom Beogradu.
Ima ih i u čukaričkim naseljima gde je bujnija vegetacija.
PERIFERIJA GRADA
Za razliku od užeg centra grada, obodni delovi su njihovo prirodno stanište. A ako još čovek na tim mestima odloži građevinski materijal, onda im napravi idealno mesto za skrivanje. One tu provode najveći deo dana. U najtoplijem delu, ako im ostavimo otvorena vrata, mogu da uđu u kuće i objekte koje koristimo jer beže od toplote.
U izuzetnim slučajevima, ako je zid hrapav i ima puno izbočina, mogu da se popnu uz njega, ali to uglavnom može samo smuk koji ima jaku mišićnu građu. Zmijska legla ne postoje, osim u sezoni parenja i hibernacije. Sezona parenja kreće u proleće. Ove godine je ta sezona malo zakasnila zbog hladnog perioda u martu, ali to se ne odnosi samo na zmije, već i na druge životinje.
Dešava se da jedne godine ima više zmija, odnosno predatora, a druge glodara, tj. plena, ali je to sve deo normalnog prirodnog procesa.
KAKO SE OTARASITI ZMIJA?
Ne morate kupovati skupocenen preparate, dovoljno je da pogledate u kuhinju i pronađete sodu bikarbonu. Ovaj fantastičan proizvod je jeftin, lako dostupan i višenamenski - osim za kuvanje, sodu bikarbonu možete koristiti za više različitih stvari.
Može se koristiti kao proizvod za ličnu negu ili sredstvo za čišćenje, a pošto je prirodna, potpuno je bezbedna i efikasna. Od sada ćete je koristiti kao zaštitu od zmija.
Ako ste od onih, koji ne vole ni da pomisle na ove gmizavce, pospite prah sode bikarbone po vrtu i dvorištu. On će oterati zmije, jer kako neka istraživanja pokazuju, one se zapravo boje sode.
Podelite ovaj recept sa prijateljima i svima za koje ste čuli da su imali problem sa zmijama.
VIDEO: Od tek nahranjenog pitona pomislili su da je ležeći policajac
(K. Bezbradica / k.bezbradica@telegraf.rs)