I trudnice moraju da vezuju pojas u saobraćaju, i to na samo jedan određeni način, kako bi se osigurale od velikog rizika
Okanović apeluje na sve pripadnice lepšeg pola da nikako ne stavljaju pojas ispod miške jer u slučaju čeonog sudara može da dođe do ozbiljne povrede i smrtnog ishoda
Ni trudnice, kao uostalom ni svi ostali, nisu izuzete od obaveze da vezuju pojas u vozilu. Naprotiv, njihova obaveza je utom veća što treba da brinu o dva života i sklonije su povredama u saobraćaju, smatra Damir Okanović iz Komiteta za bezbednost saobraćaja.
Ako sa detetom pretrčavate ulicu van pešačkog prelaza preti vam ozbiljna novčana kazna
- Trudnice moraju da se vezuju, samo što one treba da stave pojas drugačije. Donji deo pojasa treba da podvuku ispod stomaka, a gornji da povuku iznad stomaka - objašnjava Okanović.
On takođe apeluje na sve pripadnice lepšeg pola da nikako ne stavljaju pojas ispod miške jer u slučaju čeonog sudara može da dođe do ozbiljne povrede i smrtnog ishoda.
Tim pre što, prema statistici, 60 procenata poginulih vozača i putnika nije koristilo pojas.
OZBILJNE POSLEDICE PRILIKOM SUDARA PO TRUDNICU
Prema rečima načelnika ginekologije u Zemunskoj bolnici dr Igora Plješe žene u trudnoći mogu da zadobiju sve povrede, kao i oni koji nisu u drugom stanju, ali i one posebno opasne ozlede.
- Može da dođe do pucanja materice koja je kod trudnica veća nego inače i do povrede ploda. Zbog uvećane materice u trudnoći, žena je tada više izložena udarcima. To može biti opasno, pre svega, po majku, a može doći i do gubitka ploda - upozorava dr Plješa.
Kazna od 10.000 dinara čeka i one koji počine sledeće prekršaje:
* Prekoračenje u zoni 30 za više od 20 do 30 km/h - 10.000 dinara.
* Kada vozačka dozvola istekne za više od 6 meseci 10.000 dinara.
* Prljave tablice 10.000 dinara.
* Upravljanje vozilom čija je registraciona nalepnica istekla za više od 30 dana - 10.000 dinara.
* Vožnja noću na osvetljenom delu puta samo sa pozicijama 10.000 dinara.
* Vožnja bez kacige 10.000 dinara.
(S.Vasić)