Koliko žena u Srbiji vrši nasilje nad muškarcima i zašto je to tako?

Žene često preuzimaju ulogu nasilnika jer pokušavaju da na nasilje odgovore nasiljem

Nasilje je veliki problem u Srbiji, kada je reč o ovoj temi najčešće se govori o nasilju nad ženama a muškarcima kao nasilnicima, međutim, u našoj zemlji je u porastu i nasilje koje čini ženska ruka.

Zašto Srbija nema Registar nasilnika u koji bi svi građani imali uvid? I da li bi trebalo da ima kako bi se sprečile tragedije?

Prema podacima Zavoda za statistiku broj prijava protiv žena za nasilje u porodici od 2012. godine do danas povećan je za dva puta, pa i više. Zvanična statistika, naime, kaže da je 2012. godine podneto 314 prijava protiv žena, a četiri godine kasnije - 2016. godine taj broj je bio čak 820. 

- 2012. godine je optuženo 100 žena a 2016. godine - 138.  Što se osuđujućih presuda tiče, za nasilje je 2012. osuđeno 76 a 2016. čak 100 žena - podaci su Zavoda za statistiku.

Nezvanični podaci kažu da je najmanje 7 odsto muškaraca u Srbiji žrtve nasilja i zlostavljanja u porodici.

Mada se ovaj procenat čini impozantnim, struka kaže da je ipak pravo nasilje žena nad muškarcima veoma sporadično.

Klinički psiholog Aleksandra Janković, naime, ističe da se retko dešava da su žene same po sebi nasilne, da to nije u njihovoj prirodi, i da su, samim tim, one koje su u pravom smislu nasilne relativni izuzeci.

- Žene postaju nasilne braneći se ili se konfrontirajući nekom dugogodišnjem zlostavljanju. Neretko iza žene koja je postala nasilna ili napravila neki ispad, postoji višemesečna ili višegodišnja istorija njenog maltretiranja koje ne mora da bude samo fizičko. Psihičko zlostavljanje ostavlja mnogo veće posledice. Ono trajno menja osobu, to su žene koje žive u strahu, koje moraju da obrišu svaku poruku, koje ne smeju da razgovaraju ni sa jednim muškarcem i, naravno, koje svakodnevno dobijaju pogrdne etikete  - kaže Janković.

Prema njenim rečima, takve žene često preuzimaju ulogu nasilnika jer pokušavaju da se izbore, pa na nasilje odgovaraju nasiljem.

- Retko se dešava da su one same po sebi nasilnice - ističe naša sagovornica.

Utočište muškarci koji su preživeli nasilje traže u jedinoj Sigurnoj kući za muškarce u Ćupriji.

TABLEA 1:

Nasilje u porodici koje su počinile žene

Godina       Broj prijava       Broj optuženih       Broj osuđenih

2012.           314                      110                            76

2013.           361                      137                            81

2014.           347                      158                           98

2015.           478                      122                           81

2016.           820                      138                          100

(Lj. R. - lj.racic@telegraf.rs)