Dunjića kuća, prelepo zdanje koje je podigao čuveni hirurg, pre je bila stecište elite, a danas se koristi samo u specijalnim prilikama (FOTO)
- Nije mogao da računa na pomoć građana i države, te je tako svojim sredstvima podigao na Letnjikovcu objekat na uštrb svog doma. To je bila manja kuća sa salonom i dve sobe, kuhinjom i sobom za mlade, kako se tada govorilo - objašnjava turistički vodič Ana Pavlović
Dunjića kuća ili Gradska kuća dr Mihaila Dunjića, čuvenog šabačkog hirurga i upravnika bolnice, poslednjih dvadesetak godina mesto je za svečane sednice, prijeme diplomata i delegacija i uspešnih Šapčana.
Ovaj arhitektonski biser Šapca odražava duh vremena njenog prvog vlasnika Mihaila Dunjića, dobrotvora i prosvetitelja, jednog od osnivača Društva za čuvanje narodnog zdravlja, biblioteke i čitaonice.
Obrazovan u Gracu, daleko ispred svog vremena, uvodio je novine u medicinsku praksu i kao dobrotvor započeo gradnju oporavilišta za decu na šabačkom Letnjikovcu.
Nažalost, gradnju lečilišta i porodične kuće prekinuo je veliki rat u koji je Dunjić otišao.
- Nije mogao da računa na pomoć građana i države, te je tako svojim sredstvima podigao na Letnjikovcu objekat na uštrb svog doma. To je bila manja kuća sa salonom i dve sobe, kuhinjom i sobom za mlade, kako se tada govorilo - objašnjava turistički vodič Ana Pavlović.
Iako dosta manja od kuća bogatih ljudi tog vremena, građena je u neorenesansnom stilu i okružena je prostranim dvorištem sa drvećem i cvetnim lejama.
Kuću sa dvorištem koje podseća na park namerno je uzgradio preko puta bolnice, jer je želeo da pacijenti iz bolesničke sobe, kroz prozor uživaju u zelenilu.
U toj kući se skupljala i intelektualna elite toga doba, izveštava RTS.
Tu je slikar Stevan Čalić uradio čuvenu sliku "Cigančicu", a u spomen na mladost i odrastanje u Šapcu legat sa 77 slika iz ciklusa "Gradovi Evrope" Šapčanima je poklonio Branko Lala Stanković, koje se čuvaju na spratu Dunjića kuće.
- One se vrlo simbolično nalaze takođe u jednom legatu, zaostavštini dr Dunjića i ja zaista verujem da se bogatstvo jednog naroda meri bogatstvom i brojem zadužbina i legata koje su im ostavili njihovi sugrađani - kaže Igor Marsenić, član Gradskog veća Šapca zadužen za kulturu.
Reprezentativno zdanje grad je otkupio 1983. i već dvadesetak godina je Gradska kuća. U njoj se održavaju svečane sednice, prijemi diplomata i delegacija i uspešnih Šapčana koji, baš kao i humanista Dunjić, svojim radom ostavljaju posebne tragove u vremenu.
(Telegraf.rs)