Obsoletofobija, perdetofobija, sajberhondrija... neke ljude plaše rijalitiji, telefoni i računi: Jedan je sigurno i vaš strah, a da toga niste svesni

Fobije predstavljaju iracionalni strah od nečega ili nekoga, a nove tehnologije stvorile su ih prgeršt

Ne znate gde vam je mobilni telefon, panično se okrećete oko svoje ose u pokušaju da ga nađete, dok vam srce sve brže lupa, usta se suše, a dlanovi znoje. Kada ga napipate u pocepanoj postavi torbe, sledi nagli osećaj olakšanja.

STRAHOVI I FOBIJE POZNATIH: Od ovih stvari se plaše holivudske zvezde

Ako vam se ova situacija dešava nekoliko puta dnevno, verovatno patite od nomofobije, straha od gubljenja mobilnih telefona. Za strah od visine, paukova i zatvorenog prostora svi smo čuli, ali moderno doba u kome živimo, donosi nam i moderne fobije.

Psihoterapeut Bojana Stanković objašnjava da fobije predstavljaju iracionalni strah od nečega ili od nekoga.

- Naša psiha prati sve ono što nam savremene okolnosti donose, pa je logično i da će razviti nove strahove. Fobije se pojavljuju u širokom spektru, od male nelagode do ozbiljne teskobe koja nam u značajnoj meri remeri život - kaže ona.

OBSOLETOFOBIJA (strah da neko ima bolji mobilni telefon)

U pitanju je istinski moderan strah koji sve više prevladava. Na početku je obsoletofobija napadala samo one koji nisu imali savršen mobilni telefon, sada se širi i ne poznaje ograničenja.

PERDETOFOBIJA (strah od nečuvanja podataka)

Osećaj panike da na kompjuteru niste sačuvali ono što ste radili, simptom je ove fobije. Obično se manifestuje mahnitim stiskanjem tastera za snimanje nakon kog sledi olakšanje jer dokument na kome ste radili nije nestao.

AKRAFOBIJA (strah od stanja na računu)

Ako vam svako malo kroz glavu prođe pitanje koliko vam je novca ostalo na računu, praćeno strahom da ga nema dovoljno, patite od akrafobije. Ova fobija razvija se tokom studentskih dana, a jedini lek je da pazite na svoju potrošnju.

ABEMORAFOBIJA (strah da ćete promašiti stanicu)

U pitanju je situaciona fobija koja se pojavljuje za vreme putovanja, a manifestuje se neprijatnošću u želucu i povremenim paničnim skokovima prema izlazu na stanici. Zanimljivo je da se mnogo češće pojavljuje noću nego danju.

FOMO (strah od propuštanja na društvenim mrežama)

FOMO sindrom je postao vrlo izražen poslednjih nekoliko godina. Strah od propuštanja informacija može se definisati kao tip socijalne anksioznosti, odnosno kompulsivna zabrinutost da se propušta prilika za ostvarenje novog iskustva.

NOMOFOBIJA (strah od gubitka mobilnog telefona)

Ako vas prestravi pomisao da ste izgubili mobilni telefon ili mogućnost da barem jedan dan provedete bez njega, onda najverovatnije patite od "nomofobije" što je skraćenica od "no mobil phobia" koja pre svega pogađa zavisnike od društvenih mreža na internetu.

SAJBERHONDRIJA (strah od bolesti i traženje lekarskih dijagnoza na internetu)

Ljudi koji osećaju taj strah gotovo uvek pokušavaju samostalno da postave dijagnozu, tražeći objašnjenje za svoje simptome na internetu. Ovde se javlja još jedan sličan psihički poremećaj - kancerofobija koja se dodatno pothranjuje čitanjem velikog broja onlajn tekstova na tu temu.

AGMENOFOBIJA (strah od sporog reda ispred šaltera)

Strah da je red u koji ste stali u pošti, banci ili na bilo kom drugom šalteru sporiji od svih drugih. Za početak je dobro rešenje da vodite nekoga ko će da stane u susedni red umesto vas.

MAGNUFRATEROFOBIJA (strah od velikog brata)

Strah od rijaliti programa i od toga da nas neko posmatra u normalnim životnim situacijama. Ovaj strah može da dovede do toga da oni koji se plaše rijalitija postanu njegovi najveći pratioci.

Kako kontrolisati fobije?

- Budite svesni toga šta se dešava i pokušajte da objektivno sagledate sebe

- Suočite se s potencijalnim posledicama i ne dozvolite da vas emocije obuzmu

- Zamišljajte sebe kako se dešava to čega se plašite, možda vam pomogne da savladate strah

(Gorica Avalić/g.avalic@telegraf.rs)